Trabzonspor’dan bir hakem açıklaması daha

Trabzonspor’dan bir hakem açıklaması daha

112
0
PAYLAŞ

Kulübün internet sitesinde yayınlanan açıklamada, “3 Temmuz 2011 tarihinde başlayan ve  sürmekte olan şike sürecinin asıl mağduru olan futbolseverler, hala adalet beklentilerini sürdürmektedir. Kulüp bazında şikenin 1. dereceden mağduru olan Kulübümüz, adalet isteğini ve arayışını yüksek kararlılıkla devam ettirme azminden asla vazgeçmeyecektir. Şike sürecinin mutlaka adalet menziline varacağı inancını da korumaktadır. Bu konudaki inancımızın ana dayanağı haklılığımız ve hukuk kurallarıdır. Türkiye Futbol Federasyonunun hukuk, yasa, talimat ve içtihatları hiçe sayarak aldığı şike kararlarının, UEFA Disiplin, Kontrol ve Etik Komitesi, UEFA Temyiz Kurulu ve Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından dikkate alınmadığı herkesin malumudur. Futbol Federasyonunun Trabzonspor’un adalet mücadelesinden rahatsız olduğu, kendi hukuksuz kararlarına ram olmasını istediği de bir sır değildir. Şike sürecinde; gerek fikstür, gerek hukuk kurullarının kararları, gerekse hakem hataları hep Trabzonspor’un abartılı bir şekilde aleyhine olmaktadır” denildi.

BÜLENT YILDIRIM, FENERBAHÇELİLER LİSTESİNİN BAŞINDA

Şike davası dosyasına da değinilen açıklama şöyle devam etti:”Şike Operasyonu kapsamında 11 Temmuz 2011 tarihinde incelenen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın bilgisayarından çıkan ve Şike Davası iddianamesinin 68. klasör 282. sahifesinde yer alan ‘Hakemlerin yakın çevrelerine sorduk, işte hakemlerimizin tuttukları, sempati duydukları takımlar’ başlıklı bir doküman ele geçirilmiştir. Bu listede yer alan Fenerbahçeliler olarak isimlendirilen hakemlerin başında Bülent Yıldırım gelmektedir. Adı geçen dokümanda ‘Trabzonsporlular’ olarak isimlendirilen iki hakem ismi de geçmektedir. Dikkat çekici olan, Fenerbahçeli olarak tanımlanan hakemlerin başta Fenerbahçe olmak üzere kulübümüz de dahil her takımın maçını yönetiyor olmalarına rağmen, Trabzonsporlular olarak tanımlanan hakemlerin hiçbir Fenerbahçe maçında görev almıyor olmalarıdır. Bu garip durum, Futbol Federasyonu tarafından bugüne kadar hiçbir şekilde izah edilememiştir. Futbol Federasyonunun, hakem atamalarında bu listedeki tanımlamalara itibar ettiği de açıktır.”

“HAKLI ŞÜPHE İÇİNDEYİZ”

Açıklamanın son bölümünde, “Kulübümüz ve camiamız, hakem hatalarının sürekli Trabzonspor aleyhine olmasından dolayı haklı bir şüphe içerisinde olup; ilgilileri ikaz etmektedir” denilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye Futbol Federasyonu’nun bizi anlamadığı ya da anlamak istemediği ortadadır. Bizim tek isteğimiz adalettir.  Karşılaşmaların adil yönetilmesini talep etmenin rakipleri ve Federasyonu neden rahatsız ettiğini de anlamak mümkün değildir. İcra makamlarının görevi; muhataplarını iyi niyet ve adaletli davrandıkları konusunda ikna etmektir. Bir kulübü hedef alarak yapılan tahrik ve tahkir içeren açıklamalar, yönetim erkini elinde bulunduranların zafiyetini, yetersizliğini ve yanlı olduğunu gösterir. Trabzonspor, spor alanlarının bütünleştirici etkisine ve sporun kardeşliğe açılan kapı olduğuna inanmaktadır. Bu amaca ulaşmanın birinci ve olmazsa olmaz şartını da adaletli olma, adil davranma olarak görmekteyiz. Bir kez daha adalet mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğimizi, hukuk zemininde, adaleti engelleyen herkesle ve her makamla hak için mücadele edeceğimizi belirtir, Türk futbolunun doğru ve adil ellerde yükselebileceğini hatırlatırız.”