“Sneijder’ı 50 milyon euro verirlerse satarım”

“Sneijder’ı 50 milyon euro verirlerse satarım”

297
0
PAYLAŞ

Türk Telekom Arena’da gerçekleştirilen olağanüstü divan kurulutoplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yarsuvat, yöneltilen sorulara çoğunlukla esprili cevaplar verdi.

Sneijder’in menajeri ile sarı-kırmızılı yöneticilerin dün bir araya geldiği ve oyuncunun satılmayacağı mesajının iletildiğinin söylenmesi üzerine başkan Yarsuvat, “Galatasaray’ın ret cevabı verdiğini siz söylüyorsunuz. Bana böyle bir konu gelmedi. Çünkü en son karar verecek olan benim. Demek olgunlaşmamış ki bana bu konu henüz intikal etmedi” dedi. 

Kendilerine böyle bir teklif gelmesi durumunda nasıl bir yöntem izleyeceklerinin sorulması üzerine Yarsuvat, esprili bir şekilde, “Şartlarına bakarım. Çok iyi şartlar varsa, 50 milyon avro veriyorlarsa hemen satarım. Niye vermeyeyim ki” derken, oyuncunun sözleşmesinde 20 milyon avroya serbest kalacağı yönünde madde bulunduğunun hatırlatılması üzerine de, “Tamam, ben 50 isterim. İsteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara. Sorun yok” şeklinde yanıt verdi. 

– Ligdeki şampiyonluk yarışı

Medya mensuplarına esprili yanıtlar vermeyi sürdüren Duygun Yarsuvat, ilk yarısı 16. haftayla tamamlanan Spor Toto Süper Lig’deki şampiyonluk yarışıyla ilgili şunları söyledi:

“Galatasaray Kulübü Başkanı’na bu konuda ne düşündüğünü soruyorsunuz. ‘Hayır, başarısız olacağız. Biz 5. olacağız’ mı diyeceğim. Cevabını bildiğiniz soruları bana sormayın. Tabi şampiyon olacağız. Benim için başarı kriteri birinci olmak.”

– Transfer konusu ve Helvacı’ya yanıt

Yarsuvat, transfer çalışmaları için de “Ben teknik adam değilim. Transfere ihtiyaç olup olmadığına teknik adamlar karar verir. Biz de yönetim olarak yerine getirip getiremeyeceğimizi söyleriz. Maçları izliyorum ama ben haddimi bilirim. O zaman antrenör olurdum, başkan olmazdım” ifadelerini kullandı. 

Galatasaray Kulübü eski yöneticilerinden ve başkan adaylarından Mehmet Helvacı’nın, mali sorunlar nedeniyle sarı-kırmızılı takımın 2016 yılında Avrupa kupalarına katılamayacağını ileri sürmesine de değinen Yarsuvat, şunları kaydetti:

“Bu yönde bana gelen bir bilgi yok. Mehmet Helvacı bunu iyi niyetli mi söyledi? Biz gereken tedbirleri alıyoruz. Galatasaray, Avrupa kupalarına neden katılamasın? Mehmet arkadaşımız, kardeşimiz eğer başkan olacaksa, adaylığını koyup başkan seçilecekse eğer, ona gayet güzel bir Galatasaray teslim edeceğiz. Aldığımızdan daha iyisini teslim edeceğiz.”

– Aziz Yıldırım’ın havuz sistemi resti

Duygun Yarsuvat, isim verilmeden, bir kulüp başkanının yayın havuzu sisteminden çıkabilecekleriyle ilgili açıklamaları bulunduğunun söylenmesi üzerine, “Diğer kulüp başkanlarının görüşleri beni çok fazla etkilemiyor. Eğer 4 büyük kulübün dışında havuz kuracaklarsa, hiçbir şey kazanamazlar. O zaman bizim gelirimiz daha da artar. Her maçımı ayrı değerlendiririm” yanıtını verdi.

“Dört büyük kulüpten birinin başkanının böyle bir resti var” sözleri üzerine, “Bilmiyorum. O başkan ben değilim ve böyle bir rest çekmiyorum. Onu çekene sorun” şeklinde konuşan Yarsuvat, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın, mevcut durumda 35 milyon dolar kazandıklarını ama havuzdan ayrılmaları halinde ise yayın haklarından 125-150 milyon dolar gelir elde edebilecekleri yönünde sözleri olduğunun aktarılması üzerine de, “Ben hukukçuyum, matematikten pek anlamam. Finans da pek bilmem. Ama hesabını yaptıysa, doğrudur herhalde. Fenerbahçe büyük bir kulüp, büyük seyircileri var. Belki doğrudur” yanıtını verdi.

– “Yabancı oyuncu konusunda herkes eleştirmek için baktı”

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni sezondan itibaren uygulayacağı yabancı oyuncu kuralıyla ilgili olarak, “Esasında herkes yabancı oyuncu konusuna eleştirmek için baktı. Ben ise eleştirmek için bakmıyorum. Genç Türk oyuncuların yetişmesi için bir fırsat olarak görüyorum” diye konuştu.

Yabancı oyuncu uygulamalarını zaman içinde hep eleştirdiklerinin altını çizen Yarsuvat, şunları söyledi:

“Sahaya 5 yabancıyla çıkıyorduk. Şampiyonlar Ligi’nde Chelsea karşısına çıktığımızda, 11 oyuncusunun tamamı yabancı, bir tane İngiliz yok. Hepsi seçilmiş insanlar. Bu durumda bizden başarı bekleniyordu ve ‘böyle olmaz’ diyorduk. Artık değiştirdiler. Futbol artık bir gösteri sporu. Herkesin oynanan oyundan zevk alması gerekiyor. Bunu da en iyi oyuncuları bir araya getirerek icra etmemiz lazım. En iyi oyuncuları çıkarabilmek için de bu iyi bir sistem. Türk oyuncuları da yetiştirebileceğiz. Gençler için teşvik verilecek. Altyapıdan en az 2 oyuncu listede yer alacak. Bunlar ileriye dönük atılmış olumlu adımlardır. Futbol piyasasına da etki yapacaktır. Oyuncu fiyatlarını da biraz düşürecektir. Bizim en çok zarar gördüğümüz konu o.”

– “Prandelli’nin avukatı ile görüşüyoruz”

Duygun Yarsuvat, görevden alınan İtalyan teknik direktör Cesare Prandelli’nin tazminatıyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi.

Prandelli’nin avukatıyla temasta olduklarını aktaran Yarsuvat, “O, tekliflerini verdi. Biz de karşı teklifimizi verdik. İnsanlar görüşerek anlaşırlar zaten. Bir sonuca varacağız” şeklinde görüş belirtti.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir görüşmesinin olup olmayacağı ve sarı-kırmızılı taraftarların yarın Anıtkabir’i ziyaret edecek olmalarıyla ilgili sorulara da başkan Yarsuvat, “Cumhurbaşkanımızdan bir davet gelmedi. Eğer gelirse, devletin başkanı olduğu için gitmek zorundayız. Davete icabet ederiz. Anıtkabir’e gidecek arkadaşlarımız var. Yönetim kurulundan iki arkadaşımızın da önderliğinde Anıtkabir’i ziyaret edecekler” cevabını verdi.