Aytuğ Akdoğan, Marie Claire Türkiye’nin Temmuz sayısı için, hayatının en önemli 5...

Aytuğ Akdoğan, Marie Claire Türkiye’nin Temmuz sayısı için, hayatının en önemli 5 kitabını yazdı.

324
0
PAYLAŞ

Aytuğ Akdoğan, Marie Claire Türkiye’nin Temmuz sayısı için, hayatının en önemli 5 kitabını yazdı.

1) AKIL ÇAĞI / Jean-Paul Sartre

Sartre’ın, sadece iki gün içinde gelişen olaylar karşısında yarattığı karakterlerin yaptığı –ve yapamadığı– seçimler üzerinden insanı her yönüyle yatırdığı bir otopsi masasında, varoluş felsefesini dikte etmeden ve sahicilikten kopmadan işlediği bu kitabını ilk sıraya koymak istiyorum.

2) GECENİN SONUNA YOLCULUK / Louis Ferdinand Celine

Beni inandığım herhangi bir şeyden vazgeçirecek kitaplardan biri olan Celine’in bu romanında, savaşın anlamsızlığı, sonrasında bıraktığı yıkımlar ve insanın kendisiyle verdiği savaşı anlatırken kullandığı ince bir mizahla karışık acımasız üslup, iyi bir kitaptan bekleneceği üzere okuyan herkesi sarsabilir.

3) BENLİK / Oruç Aruoba

Oruç Aruoba, benim gözümde, yazdığı zamanları ‘hayatının en önemli dönemleri’ olarak düşünen ve yazmadan bir gün bile geçirmeyerek, yaşamını bu şekilde kutsamış bir yazardır. Onun, felsefe ve şiiri harmanladığı bütün metinlerinde hissederim bunu. Birini seçecek olsaydım; “İçimde bir yengeç var” diye başladığı ‘Benlik’ adlı kitabını seçerdim.

4) YAŞAM BAŞKA YERDE / Milan Kundera

Kundera’nın şüphesiz Rimbaud ile de benzerlik kurduğu genç şair Jaromil üzerinden yaptığı dönemin komünizm eleştirisi ve hem harikulade şiirsel dili hem de Freudyen bakış açısıyla incelediği anne-erkek çocuk ilişkisi hakkında bağımsız bir roman.

5) ECSTASY CLUB / Douglas Rushkoff

Kendilerini hayata bağlayan tek şeyin uyuşturucu olduğu ve ancak bu sayede ondan kopabileceğini ve türlü uyuşturucuların zamanı durduran etkileriyle ‘dışarıdaki dünya’dan uzaklaşıp, ‘gerçek yaşam’ı bulmaya çalışacağına inanan birkaç gencin ölüme ve yaşama meydan okuyan öyküsü.