Şırnak ile ilgili tweet’lere Vali’den tepki geldi

Şırnak ile ilgili tweet’lere Vali’den tepki geldi

246
0
PAYLAŞ

Şırnak Valisi Hasan İpek, katıldığı DİKA kentsel ve çevresel altyapının iyileştirilmesi, mali destek programı bilgilendirme toplantısında, Şırnak’ın 1900’lü yılların başından beri Türkiye’yi karıştırmak isteyenlerin laboratuarı haline geldiğini söyledi. İpek, şunları söyledi:

“Şırnak, Türkiye’de maalesef 1900’lü yılların başından beri bazılarının laboratuarları haline gelmiş. Her türlü projelerini Türkiye üzerinden, Şırnak’tan başlatarak Şırnak’ı sürekli sıkıntılı bir hale getirmişler. İlk geldiğim günden beridir söylüyorum. Şırnaklının hanımını koluna takıp, çocuğunu eline alıp, çarşıda dolaşmaya hakkı vardır. Şırnaklının İstanbul, Karabük ve Antalyalılar gibi hakkı vardır ve layıktır demişimdir. Bir kez daha söylüyorum; Şırnak’la kimse uğraşmasın. Çünkü Şırnak halkı gerçekten 1917 yılında Lawrence’i kovduğu gibi, biz kendimize yeteriz. Kürt ve Türk kardeşliğimizi biz kendimiz kurarız ve bunu başarırız diye Lawrence’yi nasıl kovduysa, aynı bugün, aynı bölgedeki insanları birbiriyle çatıştırmak için hep insanların olacağına yüzde yüz eminim.”

Şırnak’ın, olayların durulması halinde 5 yıl içerisinde Türkiye’de kalkınmış bölgeler arasında ilk 20’ye, 10 yıl içerisinde ise ilk 10’a girebilecek kapasitede olduğunu ifade eden Vali İpek, şöyle devam etti: “Şırnak halkı bu oyunlardan başını kaldırabilirse, Şırnak 5 yıl içerisinde Türkiye’nin kalkınmış bölgeleri arasında ilk 20’ye mutlaka girecek. 10 yıl içinde en kalkınmış ilk 10’a mutlaka girecektir. Geçtiğimiz bir yılda Şırnak’ta barış ve kardeşlik ortamının hakim olmasıyla Şırnak’ın aldığı pay yüzde 32’ye çıktı. Bu yıl arkadaşlarımızın gayretiyle, yöneticilerin gayretiyle ve Şırnak’taki barış ve kardeşliği destekleyen tüm kurum ve kuruluşların hep birlikte hareketiyle Şırnak, hanımını koluna takıp, çocuğuyla sokağa çıkamaz hale getirmek isteyenlere karşı dimdik ayakta duracak. Yeniden bölgede en büyük payı Şırnak alacak. ülkenin en başarılı, zeki ve ülkesini en fazla seven insanların bulunduğu ilerin başında Şırnak gelir.”

Vali İpek, twitter’de bazı kişilerin yaptığı paylaşımlara da değinerek, “Yani sahile bakarak, kafayı çekerken, tweet atmak, bilmem nerede ne yaparken Şırnak hakkında laflar söylemek, bunlar boş ve yanlış şeyler. Lüzumsuz şeyler. Şırnak’ı düşünen insanlar gelsinler, Şırnak’a nasıl hizmet nasıl edilir bunu görsünler” dedi.

Buradaki yöneticilerin Şırnak’a hizmet için ne gerekiyorsa yapmaya kararlı olduğunu belirten Vali İpek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben burada bu projeleri yapan arkadaşlarımızı, bütün yüreğimle tebrik ediyorum ve kutluyorum. 2015 yılında yürürlüğe girecek bu projelerden Şırnak’ın 2014 yılındaki gibi daha fazla pay almasını ve kalınmaya yönelmesini cenabı Allah’tan diliyorum. Türkiye’deki sağıyla, soluyla, şu partisiyle, bu partisiyle, şu siyasi görüşüyle, bu siyasi görüşüyle, Şırnak’la kimsenin uğraşmamasını temenni ediyorum. Eğer bir hayır işleyeceklerse, ya gölge etmesinler, ya da gelsinler Şırnak için bir taşı bir taşın üstüne koysunlar.”

Konuşmasında Vali Hasan İpek’i destekleyen Şırnak Belediye Başkanı DBP’li Serhat Kadırhan da Cizre’deki olayların fitilinin vali ile görüşülmesiyle ateşlendiği haberlerin asılsız olduğunu savunarak şöyle dedi:

“Dün bir gazetede Milletvekilimiz Faysal Sarıyıldız ile Valimiz Hasan İpek ile ilgili asparagas, gerçekten uzak bazı haberler çıktı. Cizre’de meydana gelen olayların fitilini yapmış oldukları bir görüşme ile alevlenmişler gibi, dediğim gibi tamamen geçeklikten uzak, asparagas bir haber vardı. Ben bu haberi yapan gazetenin ve habercisinin de yayın yönetmenini de, daha dikkatli olmaları konusunda ikaz etmek istiyorum. Yani bu savaşın dilidir. Kesinlikle gerçeği yansıtmayan, doğru olmayan milletvekilimizi ve valimizi hedefe koyan bu tip yansımalar savaş dilidir. Biz bütün basın organlarında, bütün toplumda barışın hakim olmasını diliyoruz.”