Rakamlarla Yüce Divan oylaması

Rakamlarla Yüce Divan oylaması

283
0
PAYLAŞ

Meclis, Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında adı geçen 4 eski bakanı Yüce Divan’a göndermeme kararı aldı.

Meclis Genel Kurulu’nda, muhalefet milletvekillerinin Zafer Çağlayan’ın Yüce Divan’a sevk edilmesi için verdikleri önergenin gizli oylamasına 517 milletvekili katıldı.

Oylamada, 242 kabul, 264 ret oyu çıkarken, 7 milletvekili çekimser kaldı, 1 oy boş çıktı, 3 oy da geçersiz sayıldı. Çağlayan’ın Yüce Divan’a sevi reddedilirken, “Yüce Divan’a sevk edilmesine gerek olmadığı” yönündeki rapor kabul edildi.

Muhalefet partileri ve bağımsızların Meclis’teki sandalye sayısı 223. Çağlayan’ın Yüce Divan’a gönderilmesini isteyenlerin sayısı ise 242. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal Meclis’te gazetecilerin “Kaç fire var?” sorusuna “38 görünüyor” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, muhalefet milletvekillerinin Muammer Güler’in Yüce Divan’a sevk edilmesi için verdikleri önergenin gizli oylamasına 513 milletvekili katıldı.

Oylamada, 241 kabul, 258 ret oyu çıkarken, 6 milletvekili çekimser kaldı, 4 oy boş çıktı, 4 oy da geçersiz sayıldı. Güler’in Yüce Divan’a sevi reddedilirken, “Yüce Divan’a sevk edilmesine gerek olmadığı” yönündeki rapor kabul edildi.

AK Parti ’nin fire sayısının Güler’in oylamasında 43 ’e ulaştığı ifade ediliyor.

Egemen Bağış için düzenlenen Genel Kurul’daki gizli oyamaya, 517 milletvekili katıldı. Oylamada, 245 kabul, 255 ret oy çıkarken, 7 milletvekili çekimser kaldı, 6 oy boş çıktı, 4 oy da geçersiz sayıldı.

Bu oylamada AK Parti’ye göre 48 fire var. Muhalefet ise bu sayısı 50 olarak hesaplıyor.

En son Erdoğan Bayraktar için güzenlenen Genel Kurul’daki gizli oylamaya, 515 milletvekili katıldı. Oylamada, 219 kabul, 288 ret oy çıkarken, 3 milletvekili çekimser kaldı, 3 oy boş çıktı, 2 oy da geçersiz sayıldı.

AK Parti, 14 milletvekili ile en az fireyi Bayraktar oylamasında verdi.