Meclis’te oturum başladı

Meclis’te oturum başladı

237
0
PAYLAŞ

17-25 Aralık darbe girişimlerinde haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ortaya atılan 4 eski bakan için TBMM‘deki görüşmeler saat 15.00 itibarıyla başladı.

Meclis Genel Kurulu’nda haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiası bulunan 4 eski bakan hakkında oylama yapılacak. Oylama her bakan için ayrı ayrı ve gizli yapılacak.

Milletvekilleri, il sırasına göre ve isimleri okundukça kabinlere girerek kendilerine verilen önergenin kabulü için beyaz (evet), reddi için kırmızı (hayır), çekimser için yeşil pulları zarfın içine koyacak ve kupalara atacak.

-Gizli oylamada, üzerinde herhangi bir işaret bulunmayan farklı renklerdeki yuvarlak oy pusulaları kullanılacak.
-Beyaz renkli pusula olumlu, yeşil renkli pusula çekimser, kırmızı renkli pusulu olumsuz oy anlamına geliyor.
-Bu oy pusulaları kabinlerdeki kutulara atılacak. Bakanların Yüce Divan‘a sevki yönünde karar için 276 oyun “beyaz” olması gerekiyor.

Yüce Divan kararı çıkması için 276 milletvekilinin oyu gerekiyor. Bunun sağlanabilmesi için AK Parti’nin 53 fire vermesi lazım. Nitelikli çoğunluğun yakalanmaması durumunda, kabul oyları fazla olsa bile, Yüce Divan’a sevk gerçekleşmeyecek.

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na Muhalefet, Türk Ceza Kanunu (Tck) 204-Resmi belgede sahtecilik, Tck 252-Rüşvet

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler: TCK-204 Resmi belgede sahtecilik, TCK-255 Nüfuz ticareti, TCK-252 Rüşvet, TCK-285 Gizliliğin ihlali.

Eski AB Bakanı Egemen Bağış: TCK-255 Nüfuz ticareti, Tck 252-Rüşvet.

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: TCK-255 Nüfuz ticareti, TCK-251 Görevi kötüye kullanma, Tck 252-Rüşvet.

Adları rüşvet ve yolsuzluk iddialarına karışan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında Meclis Genel Kurulu ’na sunulan Soruşturma Komisyonu raporunda, “Yeterli şüphe oluşturan delil bulunmadığından Yüce Divan ’a sevk edilmemelerine karar verildiği” belirtilmişti.