İstanbul Havalimanı’nda 1,2 Ton Pangolin Pulu Ele Geçirildi

İstanbul Havalimanı’nda 1,2 Ton Pangolin Pulu Ele Geçirildi

33
0
PAYLAŞ
İstanbul Havalimanı'nda 1,2 Ton Pangolin Pulu Ele Geçirildi
İstanbul Havalimanı'nda 1,2 Ton Pangolin Pulu Ele Geçirildi

İstanbul Havalimanı’nda pangoline ait 1 ton 217 kilogram pul bulundu.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Gümrük Muhafaza ekiplerince hava yolu ile taşınan ve basit işlem görmüş kemik olarak nitelendirilen eşyaların riskli olabileceği değerlendirildi. Söz konusu kemiklerin ticareti yasaklanan bir hayvana ait olabileceğini düşünen ekipler, Tarım ve Orman Bakanlığı’na haber verdi. 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından yapılan incelemede, beyan edilenlerin, nesli tükenmekte olan ve uluslararası sözleşmeler dahilinde ticareti yasaklanan pangoline ait pullar olduğu tespit edildi.

Ele geçirilen 1 ton 217 kilogram pangolin pulu, Genel Müdürlük yetkililerine teslim edildi. Konunun uzmanlar tarafından, Türkiye’de piyasa değerinin yaklaşık 8,5 milyon lira olduğu belirtilen söz konusu pulların şifalı olduğuna inanılan Asya ülkelerinde ise yaklaşık 3 milyon dolara alıcı bulabileceği belirtildi.

NESLİ TEHDİT ALTINDA  

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) verilerine göre, 2000-2016 yılları arasında yaklaşık 1 milyon pangolinin uluslararası kaçakçılığının yapıldığı belirtiliyor. Kaçakçılığı en çok yapılan vahşi memeli olarak da kayıtlarda yer alan pangolinler, IUCN’nin nesli tehdit altındaki türler listesinde bulunuyor.