İlker Başbuğ’dan PKK açıklaması

İlker Başbuğ’dan PKK açıklaması

276
0
PAYLAŞ

Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Gaziantep Bir Düşünce Grubu tarafından düzenlenen ‘Atatürk ve Cumhuriyet’ konulu söyleşiye katıldı. Geceye eşi Selvi Başbuğ ile birlikte gelen İlker Başbuğ’a, yoğun ilgi gösterilirken, kitapları imzalatıldı. Başbuğ, gecede Suriye meselesi ve PKK’ya ilişkin de açıklamalar yaptı.

İlker Başbuğ, Türkiye ile Suriye sınırının 911 kilometre ve düz arazi yapısına sahip olduğunu ifade ederken, içinden geçilen sürecin zor olduğunu belirterek, “Türkiye ile Suriye sınırı 911 kilometre ve arazi yapısı düz. O sınırdaki mayınlar temizlendi. Doğru muydu, yanlış mıydı bizim dönemimizde temizledik. Şimdi o hududu kontrol etmek zor. En büyük şanssızlığımız PKK ciddi tehdit ve hala silahlı olarak duruyor. Savaştan sonra Irak’ın kuzeyinde güçlü devlet olsa kendi topraklarında terör örgütünü barındırır mıydı? Ama şimdi Suriye’nin kuzeyinde boşluk var. Öyle zor olay ki; Suriye hududuna bakıyorsunuz bir kısmı IŞİD, bir kısmı ÖSO kontrolünde ve kimin ne yaptığı belli değil bu nedenle çok zor. Hududunuzun altında bir devletin olmaması bir ülke için felakettir” dedi.

Konuşmasında karşılıklı anlayış ve empati kurulmasının önemli olduğunu da vurgulayan Başbuğ, PKK’nın empati kurulmayarak yapılan yanlışlarla güçlendiğini öne sürerek, “Toplumun karşılıklı olarak birbirini anlaması çok önemli. Yapılan hatalardan birisi de bu empati kurmamak. Bunun için empati kurmak lazım. Türkiye’de hatalar yapıldı ve maalesef empati yapılmadı, yanlışlıklar yapıldı. Sadece bir konuda değil, her konuda. Bakın bir PKK terör örgütü gibi başımızda bela var. Ama bakıyorsunuz 80’li yıllarda Diyarbakır Cezaevi’nde yapılan yanlışlıkların PKK’nın güçlenmesinde ne kadar önemli rol oynadığını görüyorsunuz. Keşke o zaman bu hatalar yapılmasaydı” şeklinde konuştu. Başbuğ, konuşmasının ardından kitaplarını imzaladığı etkinliğe katılanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.