Erdoğan’dan Sarkisyan’a anlamlı Çanakkale mektubu

Erdoğan’dan Sarkisyan’a anlamlı Çanakkale mektubu

234
0
PAYLAŞ

Milliyet’ten Serpil Çevikcan’ın aktardığı bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 102 ülkenin devlet ya da hükümet başkanlarına bu plan çerçevesinde 23-24 Nisan tarihleri için Çanakkale davetiyeleri gönderdi.

Çanakkale anma törenlerine, 1. Dünya Savaşı ’na katılan bütün devletlerin bütün yöneticileri en üst düzeyde davet edilmiş durumda.

Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Erdoğan devlet başkanlarına, Başbakan Ahmet Davutoğlu da başbakanlara birer mektup gönderdi.

Bu mektuplar içerisinde biri çok dikkat çekici.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ’a da bir davet mektubu gönderdiğini öğrenildi.

Bir diğer dikkat çekici mektubun muhatabı da her yıl 24 Nisan günü, Ermeni soykırımı iddiaları konusunda yapacağı açıklamadaki dili Türkiye tarafından dikkatle takip edilen ABD Başkanı Barack Obama.

Anzakların anma gününden iki gün önce, 23 Nisan ’da, İstanbul ’da bir “Barış Zirvesi” düzenlenmesi planlanıyor.

24 Nisan ’da ise zirveye katılacak tüm devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Çanakkale ’de anma töreni düzenlenecek.

Bir hükümet yetkilisi, Çanakkale anma törenlerine, 1. Dünya Savaşı ’na katılmış bütün devletlerin yöneticilerinin en üst düzeyde davet edildiğini, Başbakan Davutoğlu ’nun başbakanlara, Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın da cumhurbaşkanlarına birer mektup göndererek, “Çanakkale savaşlarının 100. yıldönümünde sizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız” mesajını ilettiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın mektubunda, “barış” vurgusunun ön planda olduğu öğrenildi.

Aynı hükümet yetkilisi, davet gönderilen 102 devlet yöneticisi arasında Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan ’ın da olduğunu kaydetti.

Hükümet yetkilisi, Çanakkale ’de Mehmetçik saflarında savaşan ve şehit düşen askerlerin içinde çok sayıda etnik kökenden gençler bulunduğunu, bunların aralarından Ermenilerin de olduğu belirtilerek, “Bir nevi birlikte savaştık, o yüzden Sarkisyan da davet edildi” ifadesini kullandı.

Ermeni tehcir genelgesinin yayımlandığı 24 Nisan 1915 tarihi, Türkiye ile Ermenistan arasında her zaman bir gerilim kaynağı.

Ermenilerin soykırım yıldönümü olarak andıkları bu tarihin de bu yıl 100. yıldönümü.

Bu nedenle, Ankara ’nın bu daveti, zamanlama açısından da büyük önem taşıyor.
Ermenistan ve Ermeni diasporası, 100. yıldönümü nedeniyle bu yıl geniş kapsamlı bir anma programı düzenliyor.

Obama ve Sarkisyan ’ın bu davete icabet etmesi tarihe not düşülecek büyük bir sürpriz olur.

ABD Başkanı Obama ’nın da bu yönde açıklanmış bir programı bulunmuyor.
Ancak Sarkisyan ve Obama, bu törenlere katılmasa da Başbakan sıfatını taşıdığı geçtiğimiz yıl 24 Nisan ’da bir ilke imza atarak, Ermenilerin torunlarına yönelik taziye mesajı yayımlayan, 1915 ’i, “Gayri insani sonuçlar doğuran hadise” olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın daveti, bu ilk sürprizden sonra tarihe geçecek önemli bir adım özelliğini taşıyor.