Erbil Saldırısının Altında Yatan Gerçekler Neler ?

Erbil Saldırısının Altında Yatan Gerçekler Neler ?

34
0
PAYLAŞ
Erbil Saldırısının Altında Yatan Gerçekler Neler ?
Erbil Saldırısının Altında Yatan Gerçekler Neler ?

Irak’ın Erbil kentinde 1 diplomatımızın şehit olmasıyla sonuçlanan silahlı saldırının asıl hedefi neydi? Haber365’te yayınlanan Analiz ve Akış programın Halit Emre Aydın ve Furkan Hasdemir, Erbil saldırısının altında yatan nedenleri ve olası sonuçlarını analiz etti.

Furkan Hasdemir: Erbil’de diplomatlarımız şehit edildikten sonra, TSK ve MİT’in ortak operasyonlarıyla başarılı bir şekilde hem suikastçılar hem de azmettiricileri etkisiz hale getirildi. Cumhurbaşkanımız da bugün bu konuyla alakalı bir açıklama yaptı. Genel olarak şöyle bir söylenti dolaşıyor, “Erbil saldırısının ardındaki amaçlardan bir tanesi ABD’nin Türkiye’yi S-400 konusunda uyarması” idi. Böyle bir söylenti var. Diğer taraftan yine başka bir söylentiye göre, S-400’ler Nisan 2020’de tamamen gelmiş olacak. O zamana kadar S-400’ler tam teslim edilmeden bu tarz olaylar yaşanabilir. Bu tarz “komplo teorisi” denilebilecek söylemler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?  Sizce 2020 Nisan’ına kadar bu tarz olaylar yaşayacak mıyız?

Halit Emre Aydın: Erbil saldırısının S-400’ler ile uzaktan yakından alakası yok. Bu çok derin komplo teorisi içeriyor. “Devlet Düşmanı” diye bir film vardır. Orada kurulan komplolardan daha derin bir komplo olmuş bu.

Erbil saldırısının altında yatan motivasyonu algılamak için o kadar derine inmeye gerek yok. Yaklaşık olarak bir ay önce Kuzey Irak Kürt Yönetimi noktasında bir değişim oldu ve Neçirvan Barzani yönetimin başına geçti. Neçirvan, Mesut Barzani’ye göre Türkiye’ye karşı çok daha ılımlı olan ve Türkiye ile yol yürünmesi gerektiğini düşünen bir şahsiyet. Oradaki suikastın temel amacı Neçirvan Barzani ve KIKY ile Türkiye arasında gerginlik ortaya çıkartarak Türkiye’nin Kuzey Irak’a “PKK’yı buradan gönderin” noktasındaki baskısını azaltmak ve ortaya çıkan kamplaşmadaki blokların yerlerini değiştirmek.

Türkiye’nin iki tane diplomatına suikast düzenlendi diye Türkiye S-400 almaktan vazgeçmez. Bunu düşünecek kadar geri zekalı bir Amerikalı olduğunu da ben düşünmüyorum.

Bu noktada Trabzon’da da bir provokasyon yapıldı biliyorsunuz. Uzungöl’de biraz gafletle biraz dalaletle bir bayrak açma meselesi yaşandı.  Aslında bu iki olay birbiri ile tamamen ilişkili. Diplomatların daha yeni öldürülmüş olduğu bir ortamda Trabzon gibi milliyetçi bir yerde KIKY’nin bayrağını açmak; ki oradaki insanların bir kısmının PKK bayrağı ile o bayrak arasında bir ayrım yapamamaları da çok normal, insanlardan böyle çok yüksek entelektüel derinlik ya da hassasiyet, algıda seçicilik beklemek de geri zekalılıktır. Bu konu üzerinden Trabzon vatandaşlarına bir takım haksız ve mesnetsiz suçlamalarda bulunan geri zekalılara da  ruhlarındaki Trabzon acısını, Trabzon kıskançlığını, Trabzon kompleksini bir kenara bırakmalarını tavsiye ediyorum.

Günün sonunda iki diplomatımız daha yeni öldürülmüşken orada bir bayrak açılıyor. Ben tam tersine o bayrağı açan kişilerin ve bu noktada Valiliğin o insanları sınır dışı etmesini de bununla ilişkili olduğunu düşünüyorum. O iki olayı birbirine bağlamanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.  

Bu olaylardaki amacın da Kuzey Irak’taki yönetim ve insanlar ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında bir soğukluk çıkartmak suretiyle, artık Kuzey Irak’ta varlığını devam ettirmekte zorlanan PKK örgütünün bir anlamda KIKY’den bir koruma elde etme amacıyla gerçekleştirdiği bir eylem olarak görüyorum bunu.

Allah gani gani rahmet eylesin, Rabbim şehadetlerini kabul etsin de iki tane değil yüz tane insan ölse Türkiye 80 milyonun güvenliğini 100 kişi ölmesin diye terk etmez. Bu memlekette 15 Temmuz gecesi 200 küsür insan öldü 80 milyonun refahı ve geleceğe daha sağlıklı bir şekilde ulaşması için. Ki üzerimizden  kendi parasını verdiğimiz uçaklar bomba yağdırıyordu. Türkiye bu tür şantajları yemez.

Herhangi bir Amerikalı diplomat ya da stratejistin de bununla alakalı böyle bir kurgu yapacak kadar geri zekalı, ilimden irfandan uzak olduğunu düşünmüyorum.  Türkiye’yi S-400’lerle alakalı sıkıştıracak çok daha farklı unsurlar var. Bir takım kotalar gibi, Türkiye’nin daha fazla hassas olduğu ve daha fazla reaksiyon vereceği, 80 milyonun daha fazla etkilenebileceği unsurlar varken direkt kan üzerinden Türkiye’yi tehdit etmek  akıllıca değil. Dolayısıyla Amerikalılar akıllı adamlardır, böyle bir geri zekalılık yapmazlar.

Furkan Hasdemir: Ama bu saldırının arkasında Amerika’nın olduğunu düşünüyorsunuz?

Halit Emre Aydın: Saldırının arkasında dolaylı olarak giderseniz Amerika var. Çok basit gidelim, PKK’nın arkasında kim var? PKK’nın arkasında ABD varsa, bu saldırının arkasında da  toplamda onun arkasında da ABD vardır. Orada da bir şey ifade edeyim. Eskiden bizim bir yerde bir diplomatımız, bir vatandaşımız zarar gördüğü zaman Türkiye ya CİA’dan ya da Mossad’dan yardım isterdi. Hatta Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye teslim edilmesinde bile bu ajanların ne kadar etkili olduklarını biliyoruz.

Elhamdülillah, Allah hükümetimizden ve milletimizden razı olsun, oradaki o bizim iki tane vatan evladına silah ateşleyip onların şehadetine sebep olan kişiler ülkemizin yerli, milli istihbarat ve askeri unsurları tarafından çok kısa bir sürede bertaraf edildiler.