Davutoğlu Gülen’in New York Times yazısını eleştirdi

Davutoğlu Gülen’in New York Times yazısını eleştirdi

159
0
PAYLAŞ

Fethullah Gülen, New York Times‘a yazdığı makalede,Türkiye‘nin otoriterleştiğini, Cemaat’in bir cadı avının kurbanı olduğunu; ülkede dekokrasi ve insan haklarının rafa kaldırıldığını” söyleyerek Türkiye’yi dünyaya şikayet etmişti.

Başbakan Ahmet DavutoğluKanal 7 ve Ülke TV’nin ortak canlı yayınında, Gülen’in New York Times’daki yazısına yönelik olarak, “Fetullah Gülen’in New York Times ‘ta yayımlanan yazısıyla ilgili, “Dini bir cemaatin öncüsü olduğunu, hatta ceketi bile olmadığını söyleyen, görünüşte onlarca yıldır mahviyet sahibi, orada inzivada olduğunu söyleyen birisi, New York Times’ta niye yazı yazar?” dedi.

Başbakan Davutoğlu devamında şunları söyledi:

“Bu zat, köşe yazarı mı? Değil.. Akademisyen mi? Değil.. Ülkeyi temsil eden memur ya da büyükelçi mi? Değil Niye kendi ülkesini şikayet eder? Ne gördü Türkiye’de bu hükümetten iyilik dışında? Gerçekten hissederek söylüyorum; bu ülkenin kamu düzeninden sorumlu olan birisi olarak değil, bu zata inandığı için onlarca yılını, emeğini, alın terini, helal rızkını vermiş insanlar adına soruyorum; hiç tahayyül edebilirler miydi?

Yazıyı New York Times’ta okuduğumda çok üzüntü duydum. Öfkelendim, nasıl olur da Allah adını, Resulullah adını her şeyde zikrederek bu yere gelmiş birisi, bu topraklara ait olduğunu iddia eden birisi böyle bir yazı yazar? Eskiden gerçekten yanlış düşünüldüğü kanaatini taşırdık, aldatılıyor, çevre faktörü vesaire..

Cumhurbaşkanımız kaç kere davet etti, biz de davet ettik gelmedi. Demek ki bugünler için gelmiyormuş, New York Times’ta Türkiye aleyhine kampanya yapmak için gelmiyormuş. Bunu özellikle Anadolu’da gönül vermiş, öyle ya da böyle hala gönlünde muhabbet duyanlar için söylüyorum; yüreğimiz yanıyor.

Hadi yazdı, ne diyor içeriğe baktığınızda. Diyor ki, “Türk, Kürt, Alevi, Sünni, gayrimüslim, herkes Türkiye’de baskı altında.” Ben 1 ay önce gayrimüslim azınlık liderleriyle yemek yedim, hepsi teşekkür etti, “AK Parti iktidarı döneminde görmediğimiz şeyi gördük” dediler. Niye gayrimüslimleri zikrediyor? Çünkü oradaki lobilere hitap ediyor.

Türkiye’deyken muhafazakar kesimin hissiyatını hareket geçireceksiniz, oraya gidip lobilere, Rum lobisine, Ermeni lobisine “Türkiye’de gayrimüslimler baskı altında” diyeceksiniz. Kürt meselesi senin için bu kadar önemliyse 3 senedir yürüttüğümüz çözüm sürecine niye engel olmaya kalktın? En kritik yerlerde, emniyetteki unsurlarla çözüm sürecini niye baltalamaya çalıştınız”