CHP’li seçmen de paralel yapıya inanıyor

CHP’li seçmen de paralel yapıya inanıyor

262
0
PAYLAŞ

ANAR ’ın yaptırdığı ve Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ’in açıkladığı araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. 24-31 Aralık 2014 tarihleri arasında 26 ilde, 5 bin 190 kişi ile yapılan ankete göre halkın yüzde altmışa yakını, ‘devlet içinde paralel yapı diye bir örgütün ’ varlığını kabul ederken, CHP ’de seçmenin yüzde 48,8 ’inin devlet içinde paralel bir örgütün varlığına inandığı ortaya çıktı.

Paralel yapıyla mücadele, Fethullah Gülen ’in yakalama kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın başarı grafiği, iç güvenlik yasası, Osmanlıca dersi ve din eğitimi gibi Türkiye ’nin tartıştığı konularda halkın ne düşündüğünü ortaya koyan ankette sorulan “Fethullah Gülen için yakalama kararı çıkarılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, yüzde 48,3 ’lük kesim “gerekli ve yerinde” yanıtını verdi. Yüzde 23,5 ’lik grup “yanlış” derken, katılımcıların yüzde 24,5 ’i fikrinin olmadığını, yüzde 3,7 ’si ise cevabının olmadığını söyledi.

Araştırma, çözüm sürecine desteğin arttığını da gösterdi. Kararsızlar dağıtıldığında ankete katılanların yüzde 68,6 ’sı “çözüm süreci”ne desteğini belirtti.

Ankete katılanlara sorulan sorulardan biri de “Cumhurbaşkanını başarılı buluyor musunuz?” sorusuydu. “Başarılı” diyenler yüzde 49,3 olurken, “başarısız” diyenler yüzde 35,8 ’de kaldı. “Ne başarılı ne de başarısız” diyenler yüzde 12,2, “fikrim yok” diyenler yüzde 2,7 olarak yansıdı. Erdem, kısmen başarılı olduğunu söyleyenler dağıtıldığı zaman başarılı bulanların oranının yüzde 58 ’7 ’e ulaştığını söyledi.

Son zamanlarda en çok tartışılan Osmanlıca dersinin okutulması da araştırmaya katılanlara soruldu. “Osmanlıca sizce gerekli mi?” sorusuna “Verilmeli” ve “Kısmen verilebilir” diyenler de dahil edildiğinde Osmanlıcaya olumlu bakanların oranı yüzde 54,5 ’i buldu. AK Parti seçmeninden yüzde 72 ’si, CHP ’lilerden yüzde 15 ’i, MHP ’lilerden yüzde 31 ’i Osmanlıcaya olumlu baktığını belirtti. Erdem, konu tartışıldıkça desteğin daha da artacağını savundu.

Ankete katılanlara iç güvenlik paketiyle ilgili de sorular soruldu. “Molotof kokteylini saldırı silahı olarak görüyor musunuz?” sorusuna, ankete katılanların yüzde 77.2 ’si “Evet”, Yüzde 15,1 ’i “Hayır” cevabı verdi. “Maskeli eylem yapanların terör suçlusu olarak muamele görmesini doğru buluyor musunuz” sorusuna da “Evet” diyenler yüzde 80,8 ’e ulaştı…

“Bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz” sorusuna, kararsızlar da dağıtıldığında, “AK Parti” diyenler yüzde 47 ’yi geçti. CHP yüzde 25, MHP yüzde 14, HDP yüzde 7.8 çıktı. Kalan grup, diğer partilere oy vereceğini belirtti. Seçmenlerin partilere sadakat oranında ise yüzde 93.4 ’le HDP ilk sırada. AK Parti ’de oran yüzde 79.8, CHP ’de 78, MHP ’de yüzde 77.6 çıktı. En önemli sorunlar listesinde “İşsizlik”, “Ekonomi” ilk iki sırayı alırken, “Terör” başlığının üçüncü sıraya gerilemesi dikkat çekti.

“Devlet içinde paralel yapı diye bir örgüt var mıdır?” sorusuna katılımcılardan yüzde 58.2 ’si “Var” derken, “Yok” diyenlerin oranı yüzde 19.2 ’de kaldı. Yüzde 20.3 ’lük kesim ise fikir beyan etmedi. AK Partili seçmenler arasında ‘paralel örgüt var ’ diyenlerin oranı yüzde 66.6 ’yı bulurken, MHP ’li seçmenin yüzde 57 ’si de aynı kanaatte olduğunu beyan etti. En çarpıcı sonuç ise CHP ’den geldi. CHP ’li seçmenin yüzde 48.8 ’i devlet içinde paralel bir örgütlenmenin olduğuna inanıyor. Bu oran HDP ’de ise yüzde 57.8.