Çavuşoğlu: Gülen’in iadesi için hukuki belge oluştu

Çavuşoğlu: Gülen’in iadesi için hukuki belge oluştu

221
0
PAYLAŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Zirvesi’nde ABD Başkanı Barack Obama’ya Fethullah Gülen’in iadesi konusunda beklentilerini söylediğini belirterek, “Obama bize ‘hukuki belge olması lazım’ demişti.Şimdi yargı kararını verdi ve hukuki belge oluştu. Bu noktada işbirliği olmazsa, bu bizi üzer” dedi.

KKTC’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta yaptığı açıklamada, paralel yapının, her yerde Türkiye aleyhine ne kadar lobi varsa onlarla işbirliği yaptığını söyleyerek, Ermeni diyasporasıyla birlikte çalışan kongre üyeleri ve senatörlerle dirsek temasında olduklarına dikkati çekti. Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Dış temsilciliklerimiz, devletler nezdinde bu konuyu anlatıyorlar. Bunları anlatmak benim büyükelçimin görevi. Çünkü doğrudan Türkiye’yi karalıyorlar.”

Bakan Çavuşoğlu, Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi konusundaki süreçle ilgili olarak da şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu konuda ABD ile çok iyi bir işbirliğimiz var. Daha önce Cumhurbaşkanımız, ABD Başkanı Obama’ya bu konuyu ilettiği zaman, bize ‘Sözlü kısmı tamam da somut bir şeyler olmalı, hukuki bir belge olması lazım’ denilmişti. Şimdi hukuki belge oluştu. Yargı kararını verdi. Ondan sonra süreç başlıyor. Tabii bu işbirliğini aksatacak adımlar atılırsa bu bizi üzer işin doğrusu.

Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanlığı döneminde yayımlanan “yurtdışındaki okulların ziyaret edilmesi ve himayesi” ile ilgili talimatın kaldırıldığını belirten Çavuşoğlu, dışarıdaki cemaat okullarına mesafeli durduğu için mağdur edilen diplomatlar için de iade-i itibar yapılması gerektiğini söyledi.

Batılı ülkelerin olduğu gibi, Türkiye’nin de ” DEAŞ’ın açık hedefi” olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, “Türkiye her zaman terörün hedefi olmuştur. DHKP-C’nin PKK’nın, El Kaide’nin, İBDA-C’nin hedefi oldu. DEAŞ’la mücadelede neler yapılması gerektiğini sürekli söylüyoruz. DEAŞ’ın ne kadar acımasız bir terör örgütü olduğunu, İslam’ı temsil etmediğini, mücadelede yetersizlik olduğunu da söylüyoruz. Böyle söyleyen bir ülke tabii ki terör örgütünün hedefidir” dedi.

Avrupa’nın “Teröre katılmak isteyenler kendi ülkesinden çıkarken hiçbir şey yapmadığını ama Türkiye’ye niye bunu aldın” dediğini hatırlatan Çavuşoğlu şunları söyledi: “Bu haksızlık değil mi? Bu insanlar hapisten çıkmış, 16 ay yatmış. Hapisten çıkanlarla yakın ilişkide olan insanları siz şüpheli listesine niye koymuyorsunuz? İstihbarat paylaşımını düzgün yapmaları gerekiyor. Biz iade ediyoruz, o ülkeye gidiyor, belli bir süre sonra bakıyoruz, bizim sınırımıza geri gelmiş. Bunun suçlusu ben miyim? Sen vatandaşını kontrol edemiyorsun, benim sınırıma geldi diye suçluyorsun. Türkiye’yi çok suçladılar. Başka ülkelerden suçlama geldi ama Fransa’dan gelmedi. Bizim içteki muhalefetten, medya, İran’dan geldi.”