Bekir Bozdağ Yargıtay Başkanı konuşurken salonu terk etti

Bekir Bozdağ Yargıtay Başkanı konuşurken salonu terk etti

253
0
PAYLAŞ

Anayasa Hukukçuları Derneği tarafından dün, Rixos Otel’de bir toplantı düzenlendi. Adalet Bakanı Bozdağ da, 1982 anayasasının lafzına ve ruhuna hakim olan darbe ruhunun kardırılmadığı müddetçe Türkiye’nin sorunlarının çözülmeyeceğini belirtti.

1982 anayasasının “korkak bir anayasa” olduğunu savunan Bozdağ, “İstiklal Marşı ‘korkma’ diye başlıyor ya… Bu anayasa, yasamadan, yürütmeden, yargıdan, devletin kurumlarından, vatandaşından cumhurbaşkanından, başbakanından, milletinden korkuyor. Ama korkunun ecele faydası yok bunu farketmiyor, eninde sonunda ölecek” dedi.

Yargıtay Başkanı Alkan ise konuşmasında, anayasaların toplumsal sözleşme niteliğinde olduğuna dikkat çekerek, “Anayasalar toplumdaki tüm kesimlerin haklarını korumalı. Farklı düşüncelerin ve farklı kesimlerin ayrımcılığa tabi tutulmasının kabul edilebilir mazereti olamaz” dedi. Azınlığın haklarının korunmasına dikkat çeken Alkan, sivil toplumun getirdiği eleştirilerin ise siyasete müdahale değil siyasete katkı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Alkan, Yargıtay Kanunu’nda yapılan son değişiklikleri de eleştirerek, “Bu değişiklikler, yargı bağımsızlığını ortadan kaldıran niteliktedir. Yargıtay, idari bir kurula (HSYK) bağlı hale gelmiştir. Yeni anayasada bu husus gözetilmelidir” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, Alkan’ın bu eleştirilerini dile getirdiği sırada salonu terk etti. Toplantıya kendi konuşma sırası gelmeden kısa bir süre önce gelen Bozdağ’ın TBMM Başkanı Çiçek’in konuşmasını da beklemeden toplantıdan ayrılması Alkan’a bir tepki olarak yorumlandı. Alkan ise, Bozdağ’ın ayrılmasıyla ilgili soruya, “Ben değerlendirme yapmayacağım” karşılığını verdi.

Demokrasinin sadece hukuki düzenlemelerden ibaret olmadığını kaydeden TBMM Başkanı Cemil Çiçek, demokrasi kültürü ve ahlakı olmadan ileri ve çağdaş bir demokrasinin mümkün olamayacağını söyledi. Çiçek, “Yeni bir anayasa neden yapılmadı derseniz, en önemli sıkıntı demokrasi kültürü ve ahlakıdır. Meslek taassubu, siyasi görüşmeler, bunun önüne geçiyor. Her şeyden önce eleştiri kadar özeleştiri yapmayı öğrenmeliyiz” dedi. Çiçek, şuanki konumu nedeniyle Meclis’teki anayasa çalışmalarıyla ilgili daha fazla konuşmayacağını ancak daha sonra açıklamalar yapabileceğini de ifade etti.