Başbakan Davutoğlu’ndan KPSS açıklaması

Başbakan Davutoğlu’ndan KPSS açıklaması

268
0
PAYLAŞ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Paris yürüyüşünden, Paralel Yapı ile mücadeleye kadar birçok konuda önemli mesajlar verdi.

Başbakan Davutoğlu, KPSS’de usulsüzlük yaparak bir kuruma girdiği tespit edilenlerle ilgili, “İsmen tespit edilmesi mümkünse geriye dönük işlem yapılabilir. Ama hakkıyla kazananların zayi olmaması gerekli dedi.

Davutoğlu’nun konuşmasıyla ilgili kısım;

KPSS sınavında -ki orada büyük adaletsizlikler yapıldı- süreci yakından takip ediyoruz. İlgili kurumları talimatlandırdık. Paralel Yapı veya benzer niyetleri olan herhangi bir yapının bir daha böyle bir nüfuz kabiliyeti kazanmamaları için her türlü tedbiri alıyoruz.

KPSS’de usulsüzlük yaparak bir kuruma girenler ismen tespit edilmesi mümkünse haklarında geriye dönük işlem yapılabilir. Ola ki o grup içinde o sene hak ederek giren olmuştur, onların da hukukunu zedelememeniz lazım. Böyle bir network’le haksız sınavı kazanmış olanlar varsa, alınacak tedbirlerin alın teri dökerek sınava girenlerin haklarını zayi etmeyecek şekilde düşünülmesi icap eder. Onlara da yargı süreci sonunda karar verilir.

Paralel’in okulları ve medyası suç işledikleri anda hukuk önünde hesap verirler. İşte 14 Aralık’ta olan budur. Bütün bu network’u kullanarak başka bir dini grubun, “El Kaide mensubu, terörist” gösterip hapse atılması nedeniyle yapılan müracaatla üzerlerine gidildi. Bir daha böyle bir süreç yaşanmaması için hukuki soruşturma ve yargı süreci var. Hukuk devletinin kuralları işletilecek ve kural dışına çıkan kim olursa olsun onunla ilgili gerekli çalışmalar yapılacaktır.