Bakan Dönmez: ‘Akkuyu NGS İş Planına Uygun Şekilde İlerliyor’

Bakan Dönmez: ‘Akkuyu NGS İş Planına Uygun Şekilde İlerliyor’

15
0
PAYLAŞ
Bakan Dönmez: 'Akkuyu NGS İş Planına Uygun Şekilde İlerliyor'
Bakan Dönmez: 'Akkuyu NGS İş Planına Uygun Şekilde İlerliyor'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıklama yaptı: “Akkuyu NGS iş planına uygun şekilde ilerliyor. Bildiğiniz gibi 2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında inşallah ilk üniteyi devreye almayı planlıyoruz.” 

ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ ALDI

Dönmez, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev ile Gülnar ilçesinde yapımı sürdürülen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni ziyaret etti. Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Anastasia Zoteeva’dan çalışmalar hakkında bilgi alan heyet, santral inşaatını dolaştı.

“HEDEF 2023”

Dönmez, daha sonra yaptığı açıklamada, santralin temelinin atıldığı 3 Nisan 2018’den bu yana sahadaki çalışmalarda önemli ilerlemelerin kaydedildiğini belirterek, “Akkuyu NGS iş planına uygun şekilde ilerliyor. Bildiğiniz gibi 2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında inşallah ilk üniteyi devreye almayı planlıyoruz.” diye konuştu.

DENETİMLERİN YERİNDE YAPILDIĞINI SÖYLEDİ

Sahadaki çalışmaların, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının belirlemiş olduğu güvenlik ve işletme konusundaki kriter ile standartlarına göre projelendirildiğini vurgulayan Dönmez, Nükleer Düzenleme Kurulu’nun da lisanslamalar ve denetimlerini yerinde yaptığını aktardı.

KOR TUTUCULARIN MONTAJI BU SENE BİTMİŞ OLACAK

Dönmez, yeni nesil nükleer enerji santrallerinde kullanılan bir güvenlik sisteminin de sahaya geldiğini ifade ederek, “Bugün önemli ekipmanlardan bir tanesinin sahaya intikalini görmüş olduk. Buna ‘Core catcher (Kor tutucu)’ deniliyor. Bu tip santrallerde, yeni nesil santrallerde uygulanmaya başlanan güvenlik arttırıcı bir ünite. Bu yıl içerisinde onların montajı bitmiş olacak.” diye konuştu.