Yunanistan’da yeni hükümetin ilk icraatı

Yunanistan’da yeni hükümetin ilk icraatı

180
0
PAYLAŞ

Yunanistan‘da seçimleri kazanan Syriza lideri Aleksis Tsipras başbakanlığında kurulan yeni hükümet yüzde 67’si Çinli şirkete satılması gündemde olan Pire Limanı’nın özelleştirmesini durdurdu.

Ülkenin en büyük limanıyla ilgili özelleştirme kararı, Avrupa Birliği ve IMF ve Avrupa Merkez Bankası’nın kurtarma planı doğrultusunda alınmıştı.

Limanın, 2008’de de iki konteynır terminalinin işletmesi verilen Çinli gemicilik şirketi Cosco’ya satılması bekleniyordu. Bu kararın ardından limanın borsada işlem gören hisseleri yüzde 8,9 oranında değer kaybetti.

Syriza’nın en önemli seçim vaatlerinin arasında kamu varlıklarının satışının durudurulması bulunuyordu.

Beş yıldırı ağır ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan’da, 240 milyar avroluk kurtarma paketi kapsamında ülkenin ikinci büyük limanı Selanik ile birlikte demiryolu şirketleri Trainose ve ROSCO’nun satılması planlanıyordu.

Geçen yıl Çin Başbakanı Li Kekiang, dönemin Yunanistan başbakanı Antonis Samaras ile bu limanı gezerken, Pire Limanı’nın yüzde 67’lik kısmının ülkesi tarafından satın alınmasının önemli olduğunu ve “Yunanistan’ı Avrupa’ya açılan kapı” olarak gördüklerini söylemişti. Li’nin ziyaretinde ayrıca, 6,5 milyar dolar büyüklüğünde 19 ticaret anlaşması da imzalanmıştı.

Kaynak: Reuters, CHA

Yasama-Yürütme-Yargı Saray’da

Türkiye nüfusu: 77 695 904

Yunanistan’da sıradışı kabine

İlgili Haberler geri ileri

Syriza: Türk azınlık yıllarca … Yunanistan’ın görme engelli …