Yunanistan Başbakanı’ndan Türk hamlesi

Yunanistan Başbakanı’ndan Türk hamlesi

153
0
PAYLAŞ

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ilk yurt dışı ziyaretini Güney Kıbrıs ’a gerçekleştiriyor. Bu sabah saat 8.00 sıralarında özel bir uçakla Güney Kıbrıs’a giden Çipras’ı Larnaka Havaalanı’nda Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis karşıladı.

Çipras adaya Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in davetlisi olarak geldi. Çipras, saat 10.00 sıralarında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ’le baş başa bir görüşme gerçekleştirdi ardından, heyetler arası görüşmelere geçilecek ve ortak basın toplantısı düzenlenecek.

Görüşmelerde Kıbrıs sorunu, Türkiye ’nin Doğu Akdeniz ’deki faaliyetleri, ekonomi ve AB ile ilişkileri masaya yatırılacak. Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Rum Meclisi’ndeki siyasi partilerin liderleriyle de bir araya gelecek.

KIBRISLI TÜRKLERLE DE GÖRÜŞECEK

Rum basınına göre Güney Kıbrıs ziyareti ile “milli konularda” mesajlar vermek isteyen Çipras, Yunan başbakanlarının Güney Kıbrıs ziyaretlerinde uygulanan geleneksel görüşme programlarına ek olarak Kıbrıslı Türklerin ve Rumların katıldığı iki sivil toplum örgütüyle de temas edecek.

RESMİ TÖREN

Yunanistan Başbakanı’nı Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kaslulides karşıladı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda da resmi törenle karşılanan Çipras, Rum Lider Anastasiadis ve heyetiyle görüşmeye başladı.

(DHA)