Yemen’de önce Hükümet şimdi de Cumhurbaşkanı istifa etti

Yemen’de önce Hükümet şimdi de Cumhurbaşkanı istifa etti

187
0
PAYLAŞ

El Arabiya televizyonu, Yemen Cumhurbaşkanı Abd-Rabbu Mansour Hadi’nin istifasının parlamento tarafından kabul edilmediğini duyurdu. Parlamentonun konuyla ilgili bugün acilen toplanacağı bildirildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, hükümetin istifasını sunmasının ardından Cumhurbaşkanı Hadi’nin de istifa ettiğini belirtti. Yetkili, Hadi’nin istifa gerekçesine ilişkin ise bilgi vermedi.

Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki hükümetin, “Husi Ensarullah Hareketi’nin yönetime müdahale ettiği ve mutabık olunan anlaşmalara uymadığı” gerekçesiyle kısa bir süre önce istifasını Cumhurbaşkanı Hadi’ye sunduğu belirtilmişti.

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen’de, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek’in 17 Ocak’ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi’nin Sittin Caddesi’ndeki konutuna saldırısıyla daha da tırmanmıştı. Bu gelişmelerin ardından önceki gün, Husiler’in Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girdiği iddia edilmişti.

Daha sonra Husi Ensarullah Hareketi ile Cumhurbaşkanı Hadi arasında, “anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması’nın uygulamaya geçirilmesi ve güvenlik alanında yaşanan sıkıntıların en kısa zamanda giderilmesi” konularında anlaşma sağlandığı açıklanmıştı. Ayrıca Husiler’in, bin Mübarek’i serbest bırakma teminatı verdiği ifade edilmişti.

İSTİFA KABUL EDİLMEDİ

El Arabiya televizyonu, Yemen Cumhurbaşkanı Abd-Rabbu Mansour Hadi’nin istifasının parlamento tarafından kabul edilmediğini duyurdu. Parlamentonun konuyla ilgili bugün acilen toplanacağı bildirildi. (AA)