Uzaya rekor kırmaya gidiyorlar

Uzaya rekor kırmaya gidiyorlar

98
0
PAYLAŞ

Soyuz kapsülü, Rus kozmonotlar Mihail Korniyenko ve Gennadi Padalka ile ABD’liastronot Scott Kelly’i ISS‘e ulaştırmak üzere Kazakistan’ınBaykonur Uzay Üssü’ndenfırlatılacak. Kapsülün yaklaşık 6 saatlik yolculuğun ardından ISS’e kenetlenmesiöngörülüyor.

Kozmonot Padalka’nın 6 aylık olağan sürenin sonunda, Eylül ayında Dünya’yadönmesi planlanıyor. Korniyenko ile Kelly ise istasyonda bir yıl süreyle kalarak birrekora imza atacak. Uzay adamlarının deneyimi, Mars’a yapılacak insanlı uçuşlarbakımından önem taşıyor.

İnceleme konuları

İnsan vücudunun uzun süreli yerçekimsiz ortama nasıl cevap verdiği incelenecek.Kozmik ışınımın sonuçları, kas ve kemik erimesi ve bağışıklık sisteminin tepkileriaraştırılacak. Uzay, görme yetisini de etkiliyor. Genetik yapıya etkisi ve kanserlesonuçlanabilecek bir değişime yol açma olasılığı gözden geçirilecek. Farklı beslenmeve stres unsurlarının sindirim sistemine yansımaları değerlendirilecek.

Rekor, Rus kozmonot Polyakov’da

Kozmonot Valeri Polyakov, şimdiye kadar uzayda en uzun süreyle kalan insan olaraktarihe geçmişti. 1994 yılının ocak ayında Mir uzay istasyonuna ulaşan Polyakov,burada toplam 437 gün kalmıştı.

Yeryüzünden yaklaşık 440 kilometre yükseklikte bulunan ISS’te halen NASA astronotuTerry Virts, İtalyan Samantha Cristoforetti ve Rus kozmonot Anton Şıkaplerov görevyapıyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/NH/BÖ