Ukrayna’da kanlı saldırı: En az 30 ölü

Ukrayna’da kanlı saldırı: En az 30 ölü

210
0
PAYLAŞ

Mariupol‘da bugün meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölümüne yol açan saldırının ardından ülkenin üst düzey emniyet, güvenlik, savunma ve istihbarat kurmaylarıyla yaptığı toplantıda konuşan Başbakan Yatsenyuk, “Biz batılı ortaklarımıza ve BM Güvenlik Konseyi üyelerine, Mariupol’daki saldırıya ilişkin BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplanması için sesleniyoruz” ifadesini kullandı.

Yatsenyuk, Rusya’nın Minsk mutabakatlarını ihlal etmekle birlikte, insanlığın ve uluslararası hukukun temellerini de çiğnediğini kaydetti.

Basının sadece görüntü almasının ardından, kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda konuşan Yatsenyuk, Mariupol’da bugün meydana gelen saldırıya ilişkin Avrupa Birliği ülkelerinin sert ve hızlı tepkisini beklediğini ifade ederek, bugün Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun (Suudi Arabistan’da) ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in de aralarında bulunduğu dünya liderleriyle bir araya geleceğini ve BM Güvenlik Konseyi toplantısının yapılması için girişimlerde bulunacağını kaydetti.

Yatsenyuk, “Dünya, Ukrayna‘ya, Avrupa’ya ve tüm dünyaya bir tehdit oluşturan saldırganı durdurmak için gereken her şeyi yapması gerekir” ifadesini kullandı.

Başbakan Arseniy Yatsenyuk, Savunma Bakanı Stepan Poltorak, İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Aleksandr Turçinov ve ülkenin emniyet, güvenlik ve istihbarat birimleri üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantıda, ayrıca video konferans ile bağlanan Mariupol Belediye Başkanı Yuriy Hotlubey’den kentteki durum hakkında bilgi aldı.

A.A.