Uçakta ‘fındık gazabı’nda karar çıktı

Uçakta ‘fındık gazabı’nda karar çıktı

116
0
PAYLAŞ

Güney Kore‘de bir mahkeme “fındık gazabı” diye anılan davada, Kore Havayolları’nın eski başkan yardımcısı Heather Cho’yu suçlu buldu. Cho, fındığın bir kâse yerine pakette servis edilmesine öfkelenerek uçağı pistten geri çevirtip kabin amirini indirtmişti.

Aynı zamanda Kore Havayolları’nın sahibinin kızı olan Heather Cho, havacılık kurallarını ihlal etmek, hakaret ve soruşturmaya müdahaleyle suçlandı.

Savcılık, Cho için üç yıl hapis cezası istemişti. Ülke yasaları uyarınca hava kurallarının çiğnenmesi 10 yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor. Cho davası Güney Kore’de büyük bir ilgi uyandırdı.

Olay 5 Aralık’ta New York JFK havaalanında yaşandı. Güney Kore’nin Inçeon kentine gitmek üzere pistte ilerleyen uçak, business class’ta fındığın servis ediliş şekline kızan Cho’nun emriyle terminale geri döndürüldü.

Soruşturma sırasında Cho’nun kabin görevlisi Park Chang-jin’e bağırıp küfür ettiği ortaya çıktı. Görevli daha sonra işe geri alınırken, Cho halkın huzurunda iki kez özür dileyerek şirketteki bütün görevlerinden istifa etti.

Kabin görevlisi, Cho’nun kendisini dizleri üzerine çöktürerek af dilettiğini ve dosya klasörüyle ittiğini söylemişti. Cho fiziksel saldırı iddialarını kabul etmiyor.