“Türkiye’den 3.5 milyar dolar gitti”

“Türkiye’den 3.5 milyar dolar gitti”

130
0
PAYLAŞ

Açıklanan belgelerde, bankaya, Türkiye’den giden parayla ilgili bilgiler de var. Buna göre Türkiye bağlantılı 3105 kişi bankaya 3.5 milyar dolar yatırdı, bu kişilerin yüzde 41’i Türkiye vatandaşı.

Farklı ülkelerden 140 araştırmacı gazetecinin ortak çalışmasıyla yayınlanan belgelere göre, HSBC Bankası, dünyanın birçok ülkesinden binlerce zenginin vergi kaçırmasına aracılık etti.

Banka, zenginlere vergi kıyağı yapmakla kalmayıp, dünyanın en kirli savaşlarında kullanılan silahların satılmasına aracı oldu.

HSBC ’nin vergi ve kaçakçılık işlerine aracı olduğu kişiler arasında dünya çapında aranan suçlular, yolsuzlukla suçlanan politikacı ve işadamları, Afrika ’da çocukları savaştıran savaş ağaları, siyasetçiler ve ünlüler bulunuyor.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) açıklamasında, “HSBC, Afrika ’daki çocuklar askerlere havan topu satan silah kaçakçıları, üçüncü dünya ülkelerini yöneten dikatörler ve kanlı elmas kaçakçılarıyla iş yaparak kar sağlamış” denildi.

Türkiye bağlantılı hesaplarda 3,5 milyar dolar

ICIJ’in açıkladığı belgelere göre HSBC’de toplam 3105 Türkiye ile bağlantılı müşteriye ait 4584 banka hesabı bulunuyor. ICIJ, bu müşterilerden yüzde 41’inin Türkiye pasaportu bulunduğunu belirtiyor. Türk hesaplarda toplam 3,5 milyar dolar para bulunuyor. En büyük hesapta 263,7 milyon dolar bulunuyor. ICIJ’in sitesindeki grafiğe göre 1996-2000 arası hesaplardaki aktivitede bir durgunluk gözlenirken 2000-2006 arasında hesap aktivitesinin hızlı bir şekilde arttığı gözleniyor.

Türkiye’den 3 bin 105 hesap

Le Monde’da yayımlanan haberde, HSBC’nin İsviçre’deki hesaplarında, aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkeden binlerce müşterisinin vergi kaçırmasına olanak veren yöntemler kullanıldığı iddiasına yer verildi. “Swissleaks” adı verilen belgelere göre, Bankanın İsviçre’deki merkezinde, İsviçre’den 11 bin 235, Fransa’dan 9 bin 187, İngiltere’den 8 bin 844, Brezilya’dan 8 bin 667, İtalya’dan 7 bin 499,İsrail’den 6 bin 554, ABD’den 4 bin 183, Arjantin’den 3 bin 625, Türkiye’den 3 bin 105 veBelçika’dan 3 bin 2 hesap bulunuyor. Yaklaşık hacmi 120 milyar doları aşan 30 bin hesap içinde Türkiye’ye ait hesapların hacminin ise 3,4 milyar dolara yaklaştığı belirtiliyor.

Swissleaks’in, 47 ülkeden 157 gazetecinin ortak araştırması sonucunda ortaya çıkarıldığı vurgulanıyor.

Interpol’ün aradığı suçlu da Interpol’ün başkanı da listede

Listedeki dikkat çeken ayrıntılardan biri ise HSBC ’nin hem Interpol ’ün aradığı bir kaçakçı hem de Interpol ’deki üst düzey yetkilinin kirli işlerine aracı olması. Interpol’ün en çok arananlar listesinde bulunan elmas kaçakçısı Mozes Victor Konig ve Kenneth Lee Akselrod’un da HSBC’de banka hesabı bulunuyor. Ayrıca Interpol’e bağlı Daha Güvenli Bir Dünya Vakfı Başkanı Elias Murr’un da HSBC’de 42 milyon dolarlık hesabı var.

Çocuk askerlere silahın hesabı

*HSBC’de Liberya’daki çocuk askerlere silah satanların da hesabı bulunuyor

HSBC’de ehsabı bulunan en tartışmalı isimlerden biri Katex Mines Guinee (Katex Mayınları) .. 2003’teki bir BM raporuna göre Katex Mayınları şirketi, Gine Savunma Bakanlığı’nın kontrolündeki bir silah şirketi. BM raporu, bu şirketin 2003’teki iç savaşta Liberya’daki çocuk askerlere silah sattığını ortaya koymuştu. BM raporu 2003’te yayınlanıp, şirketin çocukları silahlandırdığı ifşa edilmişken sonrakli 3 yıl boyunca Katex Mines’ın HSBC’deki hesabında 7,14 milyon dolar biriktiği dikakt çekiyor.

DİEGO FORLAN, SCHUMACHER, ÜRDÜN KRALI…

Ortaya dökülen belgelerde, ünlü fubolcu Diego Forlan, Formula 1 ’in efsane pilotlarından Michael Schumacher, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Fas Kralı, Suudi Arabistan prensi Bender, ünlü model elle MacPherson gibi isimler var. Ayrıca Çin ’de 1989 ’daki Tiananmen Meydanı katliamının başsorumlularından Çin Başbakanı Li Pen ’in kızı Li Şiaolin, Hong Kong Yüksek Mahkmesi ’nden yargıç Joseph Fok, İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth ’in kuzeninin eşi de HSBC üzerinden vergi kaçırmış.

Ürdün Kralı 2. Abdullah

Ürdün Kralı II. Abdullah 2006 ’dan bu yana HSBC müşterisi. 2004 ’te sarayın kıdemli çalışanlarından birinin adına açılmış bir hesabın da Kral Abdullah ’la bağlantısı var. Bu hesaba bağlanmış üç farklı hesap daha bulunuyor. 2006-2007 döneminde hesaptaki para 41,8 milyon dolardı. Sızan belgelerde Kral Abdullah ’ın, başkası adına açılmış bu hesapla ilişkisinin ne derece olduğu belirtilmemiş.

Suudi Prens Bandar

Prens Bender, Haziran 1999 ’da HSBC müşterisi oldu ve dört hesapla bağlantısı var. Bunlardan 2005 ’te açılan “Kafinvest İşletme Limitedi” hesabı Bandar ’a ait. Diğer üç hesapta 2006-2007 yılları arasında bulunan para 15,6 milyon dolar. Üç hesaptan ikisi 2000 yılında kapandı, birinde ise sıfır bakiye var.

Elle MacPherson

Avrustralyalı model Elle MacPherson ’un, HSBC ’de açılmış yedi hesapla bağlantısı var. Bunlardan beşi MacPherson ’a ait. Diğer iki hesap “Elle MacPherson Sermaye A/C” ve “Elle MacPherson Gelir A/C” adlarıyla açılmış. Ancak bu hesaplarla bağlantısının ayrıntıları net değil. 2006-2007 yıllarında yedi hesaptan dördünün toplam 12,2 milyon dolarlık 25 ayrı hesapla ilişkisi vardı. 25 hesaptan üçü MacPherson ’a ait ve 2000, 2001 ve 2004 yıllarında kapatılmış.