Türkiye’deki Kobanililer ne zaman dönecek?

Türkiye’deki Kobanililer ne zaman dönecek?

118
0
PAYLAŞ

Türkiye sınırından bakıldığında da yıkılmış binalar ile isabet eden mermiler ile delik deşik olmuş duvarlar görülebiliyor. Kobani Kanton yönetiminin, Türkiye’ye sığınan 200 bini aşkın Suriyeli’ye ise ilkbaharda ‘Dönün’ çağrısı yapacağı öğrenildi. Savaşın izlerini taşıyan bölgeyi koruma altına alarak açık hava müzesini dönüştürmeyi planlayan Kobani Kanton yönetiminin Meştenur Tepesi’ne yeni kent kurmayı planladığı kaydedildi.

IŞİD militanları geçen yılın ilk günlerinde Türkiye sınırındaki Rakka’nın Telabyad ile Halep’in Carablus’da kontrolü sağladıktan sonra Eylül ayında bu iki ilçenin ortasında kaldığı için stratejik öneme sahip Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kobani’ye saldırı başlattı. IŞİD’in doğu ve batı cephesinden saldırdığı Kobani’ye gidiş güzergahındaki onlarca köyde yaşayanlar evlerini terk ederek Türkiye’ye sığındı. IŞİD militanlarının Kobani’ye ulaşması ile kaçış dalgasına dönüştü ve 200 bini aşkın Suriyeli birkaç gün içerisinde Türkiye’ye giriş yaptı.

HAVADAN VE KARADAN SAVAŞ, KENTİ HARABEYE ÇEVİRDİ

IŞİD militanları doğu ve batı cephelerinin ardından güneyden de saldırdığı Kobani’yi kuşatma altına alarak kendilerine direnen YPG’lilere ağır silahlarla saldırdı. Savaşın ilk iki aylık döneminde Kobani’de önemli ölçüde denetimi sağlayan IŞİD militanları, karadan peşmerge ve Özgür Suriye Ordusu, havadan ise ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin savaş uçaklarının desteğiyle savunma pozisyonundan çıkan geçen Kürt grupların saldırısı ile geri çekilmeye başladı. Şiddetli çatışmaların ardından IŞİD militanları savaşın 134’üncü gününde Kobani’yi tamamen terk etti. Kobani’nin kanton ilanının yıldönümünde IŞİD’den arındırılması sevince yol açarken, 134 gün süren savaş ise binlerce kişinin yaşadığı kenti harabeye dönüştürdü. Türkiye sınırından bakıldığında da karadan ve havadan savaşın izleri; Kobani’de tamamen ya da kısmen yıkılmış binalar ile isabet eden mermiler ile delik deşik olmuş duvarlarda taşınıyor.

ESKİ KOBANİ ‘ANIT KENT’E DÖNÜŞTÜRÜLECEK

134 gün süren şiddetli çatışmaların bitmesinin ardından Kobani Kanton yönetimi, hem savaşın izlerini hem de elde edilen zaferin hafızalarda korunması amacıyla radikal bir karar aldı. Kanton yönetimi, savaşın en şiddetli yaşandığı alanları koruma altına alarak bölgeyi anıt kente dönüştürmeyi kararlaştırdı. Alınan karar doğrultusunda, yıkılan binalar veya çatışmalar sırasında hasar gören araçlara dokunulmayacak ve bölge yapılacak düzenleme sonrası ilerleyen süreçte açık hava müzesi şeklinde ziyaret edilecek.

YENİ ŞEHİR KURULACAK

Kanton yönetimi, savaşın izlerini taşıyan bölgeyi koruma altına alma kararının ardından oluşan barınma sorununu da yeni bir şehir kurarak gidermeyi planlıyor. Bu doğrultuda Kobani’nin güneyinde, Türkiye sınırına yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Meştenur Tepesi olarak adlandırılan bölge ve çevresi yeni şehir alanı olarak belirlendi. Çatışmaların tamamen bitirilmesinin ardından belirlenen yeni yerleşim alanında inşaat çalışmaları başlanacak ve yeni konutlar yapılarak barınma sorunu tamamlanacak.

‘DÖNÜN’ ÇAĞRISI İLKBAHARDA

Kobani Kanton yönetimi IŞİD tehdidinden kaçarak Türkiye’ye sığınan ve topraklarına dönme arzusu taşıyan 200 bini aşkın Suriyeli’ye ise ilkbaharda ‘geri dön’ çağrısı yapacağı öğrenildi. Halen saldırı ihtimalini düşünen ve savunmasız yakalanmamak için alınan bu kararda; barınma, gıda, elektrik ve su gibi temel ihtiyaçların da yok denecek düzeyde olunmasının etkin olduğu bildirildi. Sınırı aşan ve halen kamplarda, yakınlarının yanında veya kiraladıkları evlerde kalan Suriyelilere, kış mevsimini Türkiye’de geçirmesinin isteneceği ve ilkbaharda Kobani’ye dönmeleri ve Meştenur Tepesi bölgesine yapılacak yeni şehri birlikte kurma çaağrısı yapılacağı kaydedildi.

ÇATIŞMALAR ÇEVRE KÖYLERDE SÜRÜYOR

Kobani kent merkezinde kontrolü tamamen sağlayan YPG öncülüğündeki gruplar ise Telabyad ve Carablus yönüne kaçan IŞİD militanlarını takip ediyor. Zaman zaman Kobani’nin çevre köylerinde çatışma sesleri duyulurken, belirlenen IŞİD hedefleri de savaş uçakları tarafından bombalanıyor.

MESLEK SAHİPLERİ DÖNÜŞ HAZIRLIĞINDA

Kobani kentinde IŞİD militanlarının püskürtülmesinin ardından Suruç’taki kamplarda kalan bazı aileler, geri dönmek için hazırlık yapmaya başladı. Çadır kentlerde yaşamını sürdüren ve Kobani’nin özgürleşmesinin ardından bayram havası yaşayan Suriyeliler, yeniden doğdukları topraklara dönecek olmanın heyecanını yaşıyor. Ancak, ilk etapta Kobani’ye ailelerin gelmesinin istenmediği ve yeni kent inşaasında görev alması için inşaat, elektrik işlerinden anlayan meslek sahiplerinin gelmesinin istendiği bildirildi.

Kamplarda yaşayan Kobanili gençler ise biran önce sınırı geçmeyi ve verilecek her türlü görevi yapmak istediklerini ifade etti. (DHA)

İlgili Haberler geri ileri

Barzani’den Türkiye’ye Kobani teşekkürü