Türkiye Somali’de neden hedef oldu?

Türkiye Somali’de neden hedef oldu?

169
0
PAYLAŞ

Somali‘nin başkenti Mogadişu’da cumhurbaşkanlığı sarayı yakınında bulunan ve genelde yabancıların kaldığı otele bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Otelde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali’ye yapacağı ziyaret öncesinde Mogadişu’ya gelen Türk heyeti kalıyordu. Peki Türkiye, saldırıyı üstlenen El Şebab örgütünün neden hedefi haline geldi? Bu soruyu Mogadişu’daki Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu yanıtladı.

Otelde hem Türk misafirlerin oluşu hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cuma günü Somali’nin başkentine yapacağı ziyaret öncesinde, başka mesajlar ve hedefler gözetilmiş olabileceğini vurgulayan Kızılay Genel Müdürü, “Somali’de bu tür saldırılar hep oluyordu. Ama bu seferkinin önemi yarınki ziyaret” dedi.

Türk heyetinin kaldığı ve saldırının hedefi olan otelin Mogadişu’nun merkezinde Somali Devlet Başkanı’nın yaşadığı bölgeye yakın olduğunu belirten Mehmet Güllüoğlu, yabancıların konakladığı otellerin sık sık saldırılara hedef olduğunu kaydetti. Türkiye’nin Kızılay dahil pek çok kuruluş aracılığıyla son 4 yıldır Somali’de insani yardım faaliyetleri yürüttüğünü kaydeden Güllüoğlu, “bundan mutlu olanlar bulunduğu gibi herhalde bazılarını mutsuz ediyor bu faaliyetler” diye konuştu.