Türkiye sınırında ‘rehine’ hareketliliği

Türkiye sınırında ‘rehine’ hareketliliği

121
0
PAYLAŞ

IŞİD yayınladığı açıklamada, Ürdün hükümetinden elini çabuk tutmasını ve kendilerine iletilen istekleri yerine getirmesini talep etti.

Ürdün İletişim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Muhammed Mumani ise, Ürdün’de hapiste tutulan ve Kesasibe’nin karşılığında serbest bırakılması istenen Sacide Rişavi’nin halen ellerinde olduğunu açıkladı.

IŞİD’in elindeki Japon rehine Kenji Goto Jogo, internette yayınlanan ses kaydında Rişavi’nin serbest bırakılmaması durumunda Ürdünlü pilot Kesasibe’nin öldürüleceğini açıkladı.

IŞİD’in elindeki Ürdünlü pilot ve Japon gazetecinin serbest bırakılacağı iddiaları üzerine çoğunluğu Japon gazeteciler dünden bu yana Akçakale Gümrük Kapısı önünde bekliyor.

Geceye kadar bekleyişini sürdüren basın mensupları, Japon gazetecinin gelmemesi üzerine, Şanlıurfa il merkezine dönüp geceyi orada geçirdiler.

Basın mensupları, sabah yeniden Akçakale Gümrük Kapısı önüne gelerek Japon gazeteciyi beklemeye başladı.

Bu arada gümrük kapısında toplanan ve ülkelerine gitmek için yetkililerden izin isteyen bir grup Suriyeli ise geçiş için izin bekliyor.

Türkiye‘den yardım istediler

Suriye’de uçağının düşmesi sonucu IŞİD tarafından esir alınan 26 yaşındaki Ürdünlü pilot Muaz Safi Kesasibe’nin ailesi, Türkiye’nin Amman’daki büyükelçiliğine bir mektup yazarak, Türk yetkililerden pilotun bırakılması için arabuluculuk etmesini istemişti.

Aile yazdıkları mektupta Türkiye’nin soruna ciddi bir şekilde müdahale etmesini ve IŞİD’le sürdürülen müzakerelerde rol oynayarak, oğullarının serbest bırakılmasını sağlamaları için yardım etmelerini istedi.

Ürdün hükümetinin sözcüsü Muhammed Mumani, esir pilotun serbest bırakılması karşılığında, IŞİD’in pazarlık talebi doğrultusunda ülkede ‘terör’ suçlamasıyla tutuklu bulunan Sacide Rişavi’yi serbest bırakmaya hazır olduklarını belirtti.

Pilotun babası hükümete seslendi

Esir alınan pilotun babası Yusuf Kesasibe, hükümetin oğluna karşılık istenen siyasi tutukluları serbest bırakmasını istedi.

Ürdün’ün başkenti Amman’dan Al Jazeera’nin canlı yayınına katılan Yusuf Kesasibe, IŞİD’in oğluna karşılık istediği cezaevinde tutulan Sacide Rişavi’nin serbest bırakılmasını isteyerek, ‘oğlunun kanının Rişavi’nin kanından bin kat daha değerli’ olduğunu ifade etti.

Rişavi’nin Ürdün’e intihar eylemi gerçekleştirmek için geldiğini söyleyen baba, onun oğlu ile kıyaslanamayacağını vurguladı. Baba, “Ürdün hükümetine sesleniyorum, Rişavi’nin cezaevinde olması bize ne kazandırır” diye sordu.

Baba, oğlu Muaz’ın en kısa zamanda sağlıklı bir şekilde kendilerine iade edilmesini istedi.

IŞİD’in elinde esir bulunan pilot Muaz’ın aşireti de dün gece Cumhurbaşkanlığı ve istihbarat dairesinin önünde eyleme yaptı.

Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde aşiret üyeleri ellerinde esir pilotun fotoğraflarını taşıyarak, hükümetin elini çabuk tutmasını istedi. Muaz kurtuluncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini söyleyen göstericiler, Ürdün istihbaratından yetkililerle görüşerek, gelişmeler hakkında bilgi aldı.

Rişavi Ürdün’de tutuklu

IŞİD’in serbest bırakılmasını istediği Sacide Rişavi, 2005 yılında Ürdün’de bir saldırı girişimi nedeniyle tutuklanmıştı.

IŞİD’e karşı koalisyonun düzenlediği hava saldırıları kapsamında yaptığı görev esnasında Ürdün Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçağı Suriye’nin Rakka kentinde düşmüştü.

Uçağın pilotu Muaz Kesasibe fırlatma koltuğu sayesinde kurtulmuş ancak IŞİD’e esir düşmüştü.

IŞİD, turuncu elbise giydirilen ve dizleri üzerine çökmüş Japon rehineler Haruna Yukawa ve Kenji Goto Jogo’nun görüntülerini ise 20 Ocak’ta yayınlamıştı.

Görüntülerde, arkasında çöl, elinde bıçak, üstünde siyah kıyafeti ile İngiliz John olarak tanınan IŞİD üyesi, İngilizce konuşarak, Japon hükümetinin Ortadoğu’dan 8 bin 500 km uzaklıkta olduğu halde ABD öncülüğündeki koalisyona ‘destek vermesini’ eleştiriyordu.

Rehinelerin hayatlarına karşılık Japon hükümetinden fidye olarak ‘200 milyon’ dolar istenen videoda , fidyeyi ödemek için 72 saat süre tanınmıştı.

IŞİD iki gün önce, 200 milyon dolar fidye istediği iki Japon rehineden Haruna Yukawa’yı öldürdüğü iddiasıyla bir video yayınlamıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Lazerin mucidi öldü

Metal işçileri grevde

‘Rejimle savaşırsa PYD’ye destek sürer’