Terör şüphelisi havaalanında yakalandı

Terör şüphelisi havaalanında yakalandı

210
0
PAYLAŞ

OSLO, (DHA) – Oslo Emniyet Müdürlüğü, Bhatti ’nin aile içinde ve dışarıda şiddet uygulama, haraç alma suçlarından gözaltına alındığını bildirdi.

13 Şubat 2013 yılından beri hakkında arama kararı bulunan Arfan Bhatti ’nin, Taliban ile de bağlantılı olduğu için Pakistan ’da terör suçundan tutuklu bulunduğu bildirildi. Pakistan ’da 19 Eylül 2013 tarihinde Taliban üyesi olmak suçundan tutuklanarak 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Arfan Bhatti ’nin, Ağustos ayında iyi halden serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Bhatti ’nin, Pakistan hava yolları tarafından kara listeye alındığını, adı kara listeden silindiği için uçağa binebildiğini belirten Gizli Servis PST sözcüsü Martin Bernsen, “Bhatti daha önce işlediği şiddet suçundan gözaltına alındı, ancak ilk kez Norveç Afaganistan ’a asker gönderdiği zaman parlamento binası önündeki protesto gösterisinde dikkat çekmişti. Daha sonra Pakistan ’a kaçtı ve orada Taliban üyesi olmak uçundan yakalanarak hapse atıldı. Pakistan hava yolları da uçağa binme yasağı getirmişti. Yasak kalkınca Norveç ’e geldi ve gelir gelmez de Gardemoen havaalanında yakalandı. Şimdi bağlantıları araştırılacak” dedi.

Gizli Servis PST ’nin Bhatti ’yi terör eylemi şüphesi ile gözaltına aldığı önü sürülürken, Martin Bernsen daha fazla açıklama yapamayacaklarını bildirdi. 37 yaşındaki Arfan Bhatti daha önce cezaevinden VG gazetesine yaptığı açıklamada, ‘Özel nedenlerle belki birkaç kere daha Norveç ’e gider gelirim, ama İslam dinini küçük gören bir ülkede yaşamam. İslam dini inançsız bir ülkede yaşanmasına izin vermiyor’ demişti.

Norveç, bazı Taliban ve IŞID üyelerinin eylem yapmak üzere ülkeye geleceği ve ülkeyi kana bulayacağı tehditleri üzerine mart ayında aldığı olağanüstü güvenlik önlemlerini kırmızı alarm düzeyinde devam ettiriyor.