Sigara paketleri artık tek tip olacak

Sigara paketleri artık tek tip olacak

196
0
PAYLAŞ

John McManus

BBC Muhabiri

İngiltere hükümeti ülkede tüm sigara markalarının tek tip pakette satılmasına yönelik planlarını erkene alacağını açıkladı.

Yasa tasarısının İngiltere Parlamentosu’ndan geçmesi halinde, ülkede faaliyet gösteren tütün şirketleri, ürünlerini kendi markalarını gösteren paketlerde satamayacaklar.

Hükümet böylece sigarayı, özellikle çocuklar için daha az ilgi çekici hale getirmeyi hedefliyor.

İngiltere’de sigara alışkanlığını azaltmak için ne boyutlarda önlem alınabileceği on yıllardır tartışılan bir konu. Sigara paketlerinin üzerinde sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin uyarılar uzun bir süredir var.

Televizyonda epeydir ve yazılı basında da daha yakınlarda sigara reklamları yasaklandı ve sigara tiryakilerini bu alışkanlıktan vazgeçirme amaçlı parasız programlar, yaygın şekilde duyurulmakta.

Sigara karşıtı kampanya yürütenler ise daha fazla önlem alınmasını istiyorlardı. İngiltere bu yönde bir karar alırsa, Avustralya‘nın izinden gidecek.

Avustralya’da, tütün şirketlerinin sert muhalefetine rağmen, 2012’de çıkarılan yasayla sigara paketleri tek tip olarak satılmaya başlamıştı.

Söz konusu tütün şirketlerinden Philip Morris, halen Canberra yönetimiyle mahkemede mücadele ediyor ve İngiltere’nin de benzer bir yol izlemesi halinde burada da mahkemeye gitme tehdidinde bulunuyor.

Avustralya’da tep tip haline getirilen sigara paketleme uygulamasının sigara içme oranlarını azaltıp azaltmadığına ilişkin veriler çelişkili.

Sağlık çevreleri, yeni politikanın genel anlamda sigara içme oranında düşüş olduğunu gösteren çalışmaya dikkat çekiyor. Bu araştırmada tütün sektöründe egemen olan, markasız paketlerin karaborsacılığını teşvik edeceği kaygılarının yersiz olduğunu savunuluyor.

Ancak tütün şirketlerinin finansmanıyla KPMG tarafından yapılan bir başka araştırma ise, kaçak sigara satışlarının arttığını, şirketlerin gelirlerinin bundan darbe yediğini ve vergi gelirlerinin de düştüğünü belirtiyor.

Avustralya, paket başına 16 doları aşan fiyatla, dünyada sigaranın en pahalıya satıldığı ülke.

Dünyada sigara paketleri

Diğer ülkelerde de yurttaş sağlığının korunması gereği ve bireylerin kendi seçimlerini diledikleri gibi yapmaları arasında bir denge bulunmaya çalışılıyor. Birçok ülke ABD’de olduğu gibi sadece basit bir yazılı uyarıyla yetiniyor.

Ama giderek daha fazla sayıda ülke sigara paketlerine resimli sağlık uyarıları eklenmesine ısrar ediyor. Özellikle dumanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekiliyor.

Örneğin Ukrayna ve Rusya’daki sigara paketlerinde sigara içilmesinin ölümcül olabileceği yazılı. Resmin üzerindeyse “bağımlılık” sözcüğü okunuyor.

Sigaraya karşı kampanya yürütenler pasif sigara içiciliğin olumsuz sonuçlarına da dikkat çekiyor. Kampanya yürüten gruplar sigara içme alışkanlığının Batı’dan, sigara reklamlarının çok daha esnek olduğu kalkınmakta olan ülkelere kaydığına işaret ediyor.