‘PYD’ye ancak bu şartla destek veririz’

‘PYD’ye ancak bu şartla destek veririz’

106
0
PAYLAŞ

2014 yılının Temmuz ayında Halep’in Cerablus ilçesinden başlattığı saldırılarla Kobani‘yi (Aynel Arap) kuşatan ve Ekim ayı başlarında ilçenin büyük bir bölümünü ele geçiren IŞİD, üç ay süren şiddetli çatışmaların ardından Kobani’den çıkarıldı.

IŞİD’e karşı savaşa, YPG ve peşmerge güçleri ile birlikte Şam rejimine karşı mücadele veren Özgür Suriye Ordusu’na bağlı birlikler de destek verdi.

Kobani’de bulunan Özgür Suriye Ordusu’na ait birliklerin komutanı, Albay Abdulcebbar Ageydi Al Jazeraa Türk’e kasabada yaşanan son gelişmeleri anlattı.

“Kobani IŞİD’den tamamen temizlendi”

“Özellikle son 10 gün boyunca IŞİD mevzileri havadan çok şiddetli biçimde dövüldü. Kobani içerisinde hareket etmeleri imkansız hale getirildi ve yardım yolları da tamamen kesildi. Karadan da bu saldırılar desteklendiği için sonuç alındı ve şu an Kobani IŞİD’den tamamen temizlendi” diyen Özgür Suriye Ordusu Komutanı Ageydi, kendilerinin de dahil olduğu üç aylık çatışma sürecini şu sözlerle özetledi:

“Geride kalan üç aylık süreçte oldukça zor günler yaşadık. Özgür Suriye Ordusu olarak biz koalisyon güçlerinden herhangi bir destek almadık. Tamamen kendi imkanlarımızla bu savaşı sürdürdük. IŞİD’i şehir merkezinden sökmek çok zor oldu. Dış bağlantıları kesilince havadan yapılan bombardımanlarla hepsi öldürüldü. Bu arada Kobani’de büyük tahribat oluştu. Şu an, güney, batı ve doğu yönünde çevre köylerde dahil IŞİD’ten geri alındı. Çatışmalar İza dağı çevresinde devam ediyor. Savaş süresince bizim birliklerimizden 25, PYD‘den 400’den fazla, Peşmerge Güçlerinden ise bir kişi şehit oldu. Ayrıca 2 bininden fazla IŞİD üyesi de bu zaman zarfında öldürüldü.”

“PYD, Esed ve IŞİD ile savaştığı sürece işbirliğine hazırız”

Özgür Suriye Ordusu’nun PYD’nin Esed ve IŞİD ile savaştığı sürece yanında olması gerektiğinin ve kendilerinin de işbirliğini sürdürmeye hazır olduğunun altını çizen Ageydi’ye göre Kobani, Haseki, Kamışlı, Rasul Ayn ve diğer Suriye şehirlerinin birbirlerinden farkı yok.

Komutan Abdulcebbar Ageydi, ”Suriye Halkının özgürlüğü hak ettiğini ve bir gün mutlaka tamamen özgür olarak yine birlik ve bütünlük içerisinde yaşayacağını” söyledi.

“Hava saldırıları belirleyici oldu”

IŞİD’e en büyük darbenin havadan koalisyon tarafından başarılı bir şekilde vurulduğunu söyleyen Ageydi, “Şayet bu olmasaydı, IŞİD’in Kobani’den çıkarılması oldukça zor olurdu” ifadelerini kullandı. IŞİD’i Moğol istilacılarına benzeten Ageydi, vatanını savunanların kazandığını söyledi.

“Ölenler arasında 13-14 yaşlarında çocuklar var”

IŞİD’ten alınan mahallelerde gezdiğini ve gördüğü cesetler arasında çok sayıda 13-14 yaşlarında çocuk bulunduğunu anlatan Komutan Abdulcebbar Ageydi, şu ifadeleri kullandı:

“Bu çocuklar böyle karanlık örgütlerin eline düşmemeliydi. Bu küçük yaştaki çocuklar bizim çocuklarımız. Bu durumda cansız bedenlerini görünce üzüldüm ve Esed’in ülkemizi sürüklediği felaketin boyutlarını acı bir biçimde yeniden yaşadım.”

“Kobani’ye gitmem büyük riskti”

Halep Askeri Meclisi eski başkanı olan Abdulcebbar Ageydi Suriye iç savaşının ilk döneminde ordudan ayrılarak muhalif saflara geçen komutanlardan.

Özgür Suriye Ordusu olarak, IŞİD’e karşı Kürt birliklere destek olmalarının çok eleştirildiğini ancak “Bir ve büyük Suriye” için bu desteği vermelerinin gerektiğini söyledi. Ageydi sözlerine şöyle devam etti:

“Aynel Arap Halep’in bir ilçesi ve parçasıdır. PYD’ye destek vermemin bazı sıkıntılar doğuracağını biliyordum. Halep’in kuşatılma tehlikesi yaşadığı günlerde benim buraya gelmem çok eleştirildi. Bizim Kürt, Türkmen ve Araplar olarak bir bütün olduğumuz mesajını güçlü bir biçimde vermemiz gerekiyordu. Vicdanen rahatım. Kendi ülkemin toprakları ve Suriye halkı için savaştım. Burada savaş çok çetin geçti. Ben bu dönemde Halep’e gidemedim ancak Halep’i çok özlüyorum. Burada görevimiz bitti. Bundan sonra Esed başta olmak üzere IŞİD, Hizbullah ve benzeri gruplardan ülkemi kurtarmak için yine cephede olacağım.”

Kaynak: Al Jazeera

Çadırlar ayrı dram ortak

Ürdün’de protestoculara müdahale

Şanlıurfa’da PKK operasyonu