Poroşenko: Rusya’nın koşulları kabul edilemez

Poroşenko: Rusya’nın koşulları kabul edilemez

90
0
PAYLAŞ

Ukrayna’da barış sağlanması amacıyla 15 saat süren görüşmeler ardından Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya’nın getirdiği kimi koşulların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Belarus’un başkenti Minsk’te yapılan dörtlü zirvede dün başlayan görüşmeler sabaha kadar sürdü ve henüz sonucun ne olduğu hakkında kesin bir bilgi verilmedi.

Diplomatik kaynaklar önceki saatlerde bugün bir anlaşma imzalanması umudu olduğunu belirtmişti. Poroşenko’nun bir yardımcısı da toplantı salonunda bir sinir savaşı yürütüldüğünü söylemişti.

GÖRÜŞME DEVAM EDİYOR

Fransa ve Almanya’nın arabuluculuk yaptığı görüşmeler halen devam ediyor. Zirveye, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna lideri Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande katılıyor.

Ukrayna ve Avrupalı liderler Rusya’yı, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları silahlandırmakla suçlarken, Moskova bu iddiaları reddiyor. Görüşmelerde ateşkesin yanı sıra ağır silahların çekilmesi ve silahsızlandırılmış bölge oluşturulması önerisinin de ele alındığı tahmin ediliyor.

PUTİN KALEM KIRDI

Hararetli tartışmaların yaşandığı dörtlü zirvede Poroşenko ile Putin arasında çıkan tartışma, Putin ’in masadaki kurşun kalemi eliyle kırması gibi anlar nabzın ne derece arttığının bariz göstergesi oldu.

Sabaha karşı ümit verici açıklama Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ’dan geldi. Zirvede barış planı görüşmelerinin Ukrayna ve dünya açısından hayırlı yönde geliştiğini kısa açıklamayla dile getiren Lavrov, “Süperin ötesinde olumlu adımlar atılıyor” dedi.

TIKLAYIN: Minsk zirvesinde kim ne istiyor?

Donetsk’ten bildiren BBC muhabiri James Reynolds’a göre, Ukrayna hükümeti, ayrılıkçıların geçen yıl 5 Eylül’de yine Belarus’ta varılan fakat başarısız olan ateşkes temelinde belirlenen hatta çekilmelerini istiyor. Ayrılıkçılar ise son haftalarda elde ettikleri kazançları yansıtacak yeni bir ateşkes anlaşmasından ve daha geniş bir özerklikten yana.

SIKIYÖNETİM TEHDİDİ

Ukrayna delegasyonundan ismini vermeyen bir yetkili Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, liderlerin, ilki Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini destekleyen ortak deklarasyon, diğeri de Eylül ayında Minsk’te kabul edilen ateşkes planına liderlerin bağlı olduklarını teyit eden demeç olmak üzere iki belge imzalayacaklarını söyledi.

Zirve öncesi Rus ve Ukraynalı liderlerin el sıkışmasının kısa sürmesi dikkat çekti. Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko’nun Putin’in yanına geldiğinde gülümsemediği görüldü.

Poroşenko, ülkenin doğusundaki çatışmaların son bulması amacıyla Belarus’taki dörtlü zirveden sonuç çıkmaması halinde sıkıyönetim ilan etmeye hazır olduğunu söylemişti.

Poroşenko, Ukrayna’nın gelecekte sorunun diplomatik yollardan çözümünü isteyip istememesinin, zirvenin sonucuna bağlı olduğunu belirtti.

Poroşenko, “Ben, hükümetim ve parlamento, Ukrayna’nın tümünde sıkıyönetim ilan etmeye hazır. Saldırganın atacağı sorumsuz adamlar durumun daha da kötüleşmesine neden olursa, bu kararı geciktirmeyeceğim” dedi.

Ukrayna’daki çatışmalarda ölenlerin sayısı 5.400’ü geçti. 31 Ocak ve 5 Şubat arasında ise 263 sivil öldü.