Paris’te aksiyon filmi çekmek yasaklandı

Paris’te aksiyon filmi çekmek yasaklandı

133
0
PAYLAŞ

Birçok filmin unutulmaz takip sahnelerinden bazılarına ev sahipliği yapan Paris‘te, dış mekanlarda aksiyon sahneleri çekilmesi yasaklandı.

Gerekçe ise Paris’te geçen ay düzenlenen ve 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırılar. Yetkililer, takiplerin gerçek sanılabileceği kaygısıyla böyle bir karar aldıklarını söylediler.

Associated Press ajansına demeç veren polis yetkilisi Sylvie Barnaud, “Üniformalı aktörler teröristlere hedef olabileceği için bu tür aksiyon sahneleri sorunlu. Aktörler, bu son derece hassas dönemde halkın da kafasını karıştırabilir” dedi.

Barnaud, sessizce uygulamaya konulan bu yasağın ne kadar süreceğini bilmediğini belirtti.

Paris’te geçen ayki saldırılardan bu yana durum gerginliğini koruyor. Sinagoglar, medya kuruluşları ve büyük alışveriş merkezleri gibi hedef olabilecek yerler, silahlı polis ve askerler tarafından korunuyor.

Fransa‘nın başkenti Paris, film yönetmenlerinin gözde şehirleri arasında. Özellikle de kentin simgesi olan bina ve anıtların etrafında şimdiye kadar pekçok takip sahnesi çekildi.

Ünlü yönetmen Luc Besson’un 2014 yapımı Lucy filmi bunlardan sadece biri. Başrolünü Scarlett Johannson’un oynadığı Lucy’de, Louvre müzesinin yanıbaşında çekilen bir takip sahnesi yer alıyor.

Film setinin hazırlanmasına yardımcı olan William Trillaud, “bugün olsa, bu sahneyi çekmek mümkün olmazdı” diyor.

Bugün olsa, terör kaygısıyla yasağa takılabilecek olan filmler arasında, başrollerini Da Vinci Şifresi, Ronin, Yarının Sınırında ve Geçmişi Olmayan Adam filmleri de bulunuyor.

Bu hafta Uluslararası Film Seti Fuarı’na ev sahipliği yapan Paris’teki sinema otoriteleri için, böyle bir yasağın sırası olmadığını söylemekle birlikte şunu da ekliyorlar:

“Bu karar büyük Amerikan yapımlarının gelmesini etkileyebilir. Ocak ayında Steven Spielberg bile gelseydi, sokaklarda kovalamaca ve çatışma sahneleri çekemezdi”.