Önce böbreğini, sonra kalbini verdi

Önce böbreğini, sonra kalbini verdi

120
0
PAYLAŞ

ABD‘nin Louisville kentinde bundan bir yıl önce böbreğini daha önce hiç tanımadığı birine bağışlayan Ashley McIntyre adlı kadın, böbreği alıp sağlığına kavuşan Danny Robinson ile nişanlandı.

Amerikan ABC Televizyonu’nun haberine göre her şey tam bir yıl önce McIntyre’ın annesi ile anneannesini radyoda dinledikleri bir haber hakkında konuşurken duymasıyla başladı.

Haber böbrek nakline ihtiyaç duyan 25 yaşındaki Robinson hakkındaydı. Robinson 2012’de babasını beyin kanseri yüzünden kaybetmiş, 2011’in Noel gününde de evleri yanmıştı. Annesi ise sağlık sorunları nedeniyle böbreğini oğluna veremiyordu.

McIntyre “Üst üste bir sürü kötü olay yaşadıklarını duydum. Ben de ‘Hiçbir sağlık sorunum yok, neden böbreğimi vermeyeyim ki?’ diye düşündüm” dedi. 25 yaşındaki McIntyre hemen ertesi gün organ bağışı için gönüllü oldu ve testler sonucu nakil için mükemmel bir eşleşme olduğu saptandı.

‘Harika bir baba olacak’

Kentucky Organ Nakli Merkezi’nden Dr. Malay Shah, Danny Robinson’ın bir bağışıklık sistemi hastalığı nedeniyle böbrek yetmezliği çektiğini ve iki yıl boyunca diyalize bağlı yaşadığını anlattı.

Doktoruna göre eğer Robinson hayatını kaybetmiş bir bağışçı için sıraya girmiş olsaydı, ortalama üç yıl bekleyecekti. Organ nakli ameliyatından sonra McIntyre ile Robinson görüşmeye devam ettiler ve aralarında romantik bir ilişki doğdu.

Daha sonra nişanlanan çift şimdi de Haziran’da doğacak kız çocuklarını bekliyor. McIntyre “Danny gerçekten harika bir insan. Birlikte çok eğleniyoruz. Harika bir baba olacak.” dedi.