Ölülerin kemiklerini varillerde saklamışlar

Ölülerin kemiklerini varillerde saklamışlar

183
0
PAYLAŞ

Ebola virüsünden korkunç kayıplar veren Batı Afrika ülkesi Liberya ’da çekilen son fotoğraflar insanın içini ürperten türden. Sıra sıra dizilmiş varillerin içindeki insan kemikleri salgının geride bıraktığı tabloyu özetliyor.

Ölümcül virüsün en fazla can aldığı ülke Liberya ’nın başkenti Monrovia’da bir krematoryumun fırınlarında topluca yakılan kurbanlardan geriye kemikler kaldı. Korkunç tablo Reuters haber ajansı tarafından görüntülendi.

O karelerde kurbanların yakıldıkları tarihlere göre ayrılıp varillere konulduğu görülüyor. Varillerin üzerine yapıştırılmış kağıtlarda yazan tarihler ölenlerin yakıldıkları günlere işaret ediyor.

BİNLERCE KİŞİ ÖLDÜ

Ebola’dan en çok Liberya, Sierra Leone ve Gine etkilendi. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, vaka sayısının 21 bin 300’ü bulduğu salgında 8 bin 400 dolayında kişi öldü. Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Tarık Yaşareviç, yeni vaka sayısında azalma olduğunu açıkladı.

Öte yandan, 42 gündür yeni Ebola vakasının görülmediği Mali’de ise salgının sona erdiği açıklandı. Mali Sağlık Bakanı Osman Kone’nin açıklaması Birleşmiş Milletler’in Ebola ile mücadeleden sorumlu yetkilisi İbrahim Soce tarafından da doğrulandı.