Musul’u ne zaman geri alacaklarını açıkladı

Musul’u ne zaman geri alacaklarını açıkladı

133
0
PAYLAŞ

Irak Başbakanı Haydar el Abadi , Musul’u IŞİD’in elinden geri almak için saldırı hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Abadi, BBC’ye verdiği mülakatta, Musul’un yıl sonuna kadar mümkün olan en az kayıpla kurtarılmasını umduğunu belirtti.

Bir milyondan fazla nüfusu olan Musul, geçen Haziran ayında IŞİD’in eline geçmişti.

Eylül ayında Nuri el Maliki’nin yerine başbakanlığa getirilen Haydar el Abadi, görevinin ilk aylarında IŞİD’le mücadelede uluslararası yardımların yavaş gelmesinden şikayet ettiğini, ancak şimdi durumun daha iyi olduğunu kaydetti.

Şii olan Maliki, mezhepçi politikalar izleyerek Irak’ın Sünni Arap nüfusunu dışlamakla eleştiriliyordu. IŞİD’in geçen yaz mezhepçiliğin oluşturduğu hoşnutsuzluktan da faydalanarak Irak’ın kuzeyi ve batısında geniş alanları ele geçirdiğine inanılıyor.

‘Bölge ülkelerinden beklentimiz yok’

Irak askerleri ile Şii milisler, ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırıları yardımıyla Bağdat’ın kuzeyindeki toprakları geri almaya başladı. Kürt Peşmerge güçleri de Musul civarında ilerledi.

Abadi, BBC Dünya Editörü John Simpson’a verdiği mülakatta, Irak hükümet güçlerinin birkaç ay içinde Musul’u geri almak için bir saldırı düzenleyeceğini söyledi.

Haydar el Abadi saldırı zamanının duruma ve hazırlıklara bağlı olacağını, ancak yıl sonundan önce gerçekleşeceğini kaydetti. Abadi, saldırının başarılı olabilmesi için Irak güvenlik güçleri, ABD ve Peşmerge arasında eşgüdüm sağlanmasının önemine dikkat çekti.

Irak başbakanı diğer bölge ülkelerinin Irak içinde IŞİD’le mücadeleye katılmasına karşı olduklarını, ülkelerine ABD’nin kara birlikleri göndermesine de gerek olmadığını belirtti.