Mübarek’in oğulları serbest bırakıldı

Mübarek’in oğulları serbest bırakıldı

118
0
PAYLAŞ

Mısır’da halk ayaklanmalarıyla dört yıl önce devrilen eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in oğulları Ala ve Cemal Mübarek, isyanın dördüncü yıl dönümünden bir gün sonra serbest bırakıldı.

Ala ve Cemal Mübarek, dört yıla yakın tutuklu kaldıkları başkent Kahire’deki Tora hapishanesinden çıkıp güney bölgesi Heliopolis’teki evlerine gitti.

Tutuksuz yargılanmalarına devam edilecek olan Cemal ve Ala Mübarek’in yanı sıra 4 sanık daha kamu fonlarından yaklaşık 17 milyon doları zimmetlerine geçirmekle suçlanıyor.

Mübarek kardeşler, ilk yargılamada suçlu bulunmuş ve 4’er yıl hapis cezasına çarptırılmışlardı. Ancak temyizde bir üst mahkeme kararı bozmuş ve yeniden yargılama kararı vermişti.

Cemal ve Ala Mübarek’in avukatının başvurusu üzerine yeni yargılama süreci tutuksuz olarak gerçekleşecek.

Hüsnü Mübarek’in de serbest kalması gündemde

Mısır’daki halk ayaklanmaları sonrası devrilen ve ilk seçimlerde iktidara gelen Müslüman Kardeşler çizgisindeki Muhammed Mursi döneminde hapis cezasına çarptırılan Hüsnü Mübarek’in de serbest kalması gündemde.

Hakkında verilen hapis cezalarının tümünde üst mahkemelerin kararları bozması ve yeniden yargılamaya hükmetmesi sonucunda Mübarek’in tutuksuz yargılanma talebinde bulunmaya hak kazandığı ifade ediliyor.