Merkel, Rusya’ya zehir zemberek

Merkel, Rusya’ya zehir zemberek

242
0
PAYLAŞ

Merkel, Kırım’ı ilhak eden Rusya’nın Avrupa barışının temel ilkelerini çiğnediğini söyledi.Almanya BaşbakanıAngela Merkel, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen DünyaEkonomik Forumu’nda bir konuşma yaptı. Başbakan Merkel, konuşmasında gündemedair önemli konulara değinirken, özellikle de Rusya’yı eleştirdi. Merkel, Rusya’nınKırım’ın ilhakı ile “Avrupa barış düzeninin temel ilkelerini çiğnediğini” belirtti. Merkel,bunun Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra meydana getirdiği barışçıl birlikte yaşam kurallarını ihlal ettiğini söyledi.

Merkel’e göre, Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımların şu anda kaldırılması da olası değil. Merkel, Ukrayna krizindeki müzakere sürecinde ‘çok sayıda gerilemeolurken, az da olsa bir ilerleme’ olduğunu savundu. Başbakan, yaptırımların ancak,yaptırımlara gerekçe oluşturan nedenlerin ortadan kalkması halinde kaldırılabileceğini,şu anda ise bu seviyeye ulaşılmadığını ifade etti.

‘Avrupabüyük zorluklarla karşı karşıya’

Almanya Başbakanı Merkel, Davos’ta ekonomik gelişmelere ilişkin açıklamalar da yaptı. Başbakan, “Büyüme odaklı, istikrarlı bir ekonomi politikasına ihtiyacımız var”dedi ve “Yatırımlara, kamu yatırımlarına ihtiyacımız var, ancak her şeyden önemlisi özel yatırımların gelişmesini teşvik edecek bir ortam gerekli” açıklamasında bulundu. Merkel, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programını başlatmasına ilişkin olarak ise Merkez Bankası’nın bağımsızlığına vurgu yaparak, merkez bankasının önlemlerinin politik mercileri ekonomik büyümeyi teşvik edecek koşulları oluşturmaktan alıkoymaması gerektiğini ifade etti.

Avrupa’nın büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirten Merkel, Euro Bölgesi’ndeki krizin kontrol altına alındığını fakat henüz gerçek anlamda üstesinden gelinmediğini ifade etti.

© Deutsche Welle Türkçe DW,AFP,Reuters, BÖ/GA