Maç öncesi holigan dehşeti

Maç öncesi holigan dehşeti

112
0
PAYLAŞ

Mısır‘daki, futbol takımı taraftarlarıyla polis arasında çıkan çatışmada, 22 kişinin öldüğü bildirildi.

Mısır Başsavcısı Hişam Berakat, Mısır devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, Hava Savunma Stadyumu önünde yaşanan olaylarda yaşamını yitiren 22 kişiye ait cenazenin hastane morguna götürüldüğünü söyledi.

Berakat, hayatını kaybedenlerin hastane morgunda incelenmesi ve hastanelerde tedavi altına alınan yaralıların ifadelerinin alınması için başsavcılıktan 2 ekip görevlendirdiğini belirtti.

İçişleri Bakanlığından, konuya ilişkin yapılan yazlı açıklamada, “Hava Savunma Stadyumu önünde toplanan ve sayıları 10 bini aşan ellerinde bilet olmayan taraftarlar, giriş kapılarından ve duvarların üzerinden girmeye çalışırken oluşan izdihamda onlarca kişi yaralandı” denildi.

Hastanelere kaldırılan yaralılardan bazılarının hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, “Emniyet güçleri, stada giden yolu kapatarak trafik akışını engelleyen, Zamalik takımının oyuncularını taşıyan otobüsü durduran ve bir polis aracını ateşe verenleri dağıttıktan sonra oyuncuların güvenli bir şekilde girişlerini sağladı” ifadesi kullanıldı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada da yaralanan 20 kişiden 19’unun taburcu edildiği, “olaylarda yaşamını yitiren 11 kişinin cenazesinin Yeni Kahire ve El-Benk el-Ehli hastanelerine nakledildiği” bildirildi.

Açıklamada, ölüm nedenlerine ilişkin “Cenazelerde izdiham ve çatışmalar sonucunda oluşan morluklar ve boyun kırıkları vardı. Cenazeler üzerinde kurşun izlerine rastlanmadı” ifadesine yer verildi.

Hastane ve emniyet kaynakları, Zamalik ile ENPPI takımları arasında Hava Savunma Stadyumu’nda yapılan karşılaşma öncesinde, Zamalik takımının taraftarlarıyla polis arasında çatışma çıktığını, olaylarda ölen ve yaralananlar olduğunu bildirmişti.