Kurucusundan Charlie Hebdo’ya ‘sorumsuzluk’ eleştirisi

Kurucusundan Charlie Hebdo’ya ‘sorumsuzluk’ eleştirisi

194
0
PAYLAŞ

Charlie Hebdo dergisinin kurucularından 80 yaşındaki gazeteci Henri Roussel, 7 Ocak’taki saldırıda yaşamını yitiren derginin Genel Yayın Yönetmeni “Charb” kısaltma adıyla bilinen Patrick Charbonnier‘in provokatif karikatürlerle kendisi dahil 12 kişinin ölümüne neden olduğunu iddia etti.

Fransız “Nouvel Observatuer” dergisine konuşan Henri Roussel, 2011’de Hz. Muhammed’i tasvir ettiği öne sürülen karikatürü yayımlayan derginin sonrasında birçok tehdit aldığını hatta internet sitesinin bile saldırıya uğradığını
belirterek Charb’ın bu gergin ortamı bildiği halde provokatif çizimlere devam ettiğini, kendi ekibini de peşinden sürüklediğini söyledi.

“Delfeil de Ton” takma isimli Roussel, 1970’lerde o dönem adı “Hara-Kiri Hebdo” olan dergiye önemli katkılarda bulunmuştu.

Din karşıtı ve sol görüşlü yapısıyla tanınan Charlie Hebdo dergisinde Katolik Hristiyanlık, İslam, Musevilik, politika ve kültürle ilgili karikatürlerle haber ve yorumlar yer alıyor.

Son yıllarda Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürler yayımlayan Charlie Hebdo aleyhine Fransa’daki Müslüman dernekleri tarafından birkaç kez dava açılmıştı.

2006 ve 2007 yılında dergi aleyhine açılan davaların ardından son olarak geçen yıl Fransa’daki bazı Arap Müslüman dernekleri, “halk arasında kin ve nefreti körüklediği” gerekçesiyle dergiye dava açmıştı.

İlgili Haberler geri ileri

İstanbul’da gazeteciler Charlie Hebdo … Anonymous Charlie Hebdo operasyonu … Twitter’daki Charlie Hebdo etiketleri: … Charlie Hebdo saldırısının yeni …