Kosovalılar yüksek elektrik fiyatlarını protesto etti

Kosovalılar yüksek elektrik fiyatlarını protesto etti

190
0
PAYLAŞ

‘Elektirk fiyatı, elektriğe kapılmaktan daha acı verici’, ‘Elektrik fiyatı cep yakıyor’ yazılı pankartlar taşıyan protestocular, elektrik fiyatının yüksek olduğuna dair şikayetlerini dile getirdi.

Üniversite Öğrencileri Siyasi Kulübü tarafından organize edilen protesto gösterisine birkaç sivil toplum kuruluşu ile emekliler destek verdi. Yüzlerce öfkeli tüketicinin katıldığı protesto gösterisinde konuşan sivil toplum kuruluşları temsilcileri, elektrik dağıtım şirketinin özelleştirilmesi ile yükselen elektrik fiyatının, Kosovalılar’ın ekonomik imkanlarının çok üzerinde olduğunu belirtti. Kömür ile zengin olan Kosova ’da, elektrik fiyatının, bölge ülkelerindeki elektrik fiyatlarının çok üzerinde olduğuna dikkat çeken konuşmacılar, elektrik fiyatının düşürülmesi ve indirimli tarifenin gece satlerinde değil, gündüz uygulanmasını istedi. Protesto gösterisinde ‘Elektrik faturalarını ödemeyin’ diye bağıran emekliler, ayda 60- 90 euro aldıklarını faturalarını ödemeyecek durumda olduklarını anlattı.

KEDS binasını koruyan çok sayıda polis ile binaya girmek isteyen bir grup protestocu arasında kısa süren arbede ile ilgili 3 şüpheli gözaltına alındı.

DHA