Kanadalı bakana yumurtalı protesto

Kanadalı bakana yumurtalı protesto

154
0
PAYLAŞ

Baird yumurtalardan kurtulmayı başarsa da biri aracına isabet etti.

Yaklaşık 100 göstericiden oluşan grup Baird’e “Buraya hoş gelmediniz” diye bağırdı.

Kanada 2012’de Filistin’e Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndan ‘üye olmayan gözşlemci devlet’ statüsü verilmesine hayır oyu veren az sayıda ülke arasındaydı.

Ayrıca Kanada Dışişleri Bakanı Baird, Filistin’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) kurulmasını öngören ve mahkemenin temelini oluşturan Roma Statüsü’ne taraf olmasını ‘endişe verici ve tehlikeli,’ olarak nitelemişti.

‘İsrail özür dilemeli’

Filistin’in Başmüzakerecisi Saib Erekat Baird’den geçtiğmiz yıl Filistinlilerin gelecekte kurulması öngörülen Filistin devlerinin başkenti olarak gördüğü Doğu Kudüs’teki İsrailli yetkilileri ziyaretinden dolayı özür dilemesini talep etmişti.

Erekat, “Kanada hükümetinin gözleri kör bir şekilde İsrail işgalini ve ayrımcı politikasını dstekleyerek tarihi yanlış tarafından durmasını esefle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünyada birçok ülke İsrail’in Batı Şeria ve kudüs’teki yerleşim faaliyetlerini yasa dışı olarak tanımlıyor. İsrail ayrıca 2014 yılının Temmuz ayında Gazze’ye 51 gün süren bir saldırı başlatmış ve 2 bin 150’den fazla Filistinli’yi öldürmüştü.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Vedat Ozan: Koku duyusu sigorta kapsamına alınmalı

KDP-PKK ‘kanton’ gerilimi

PEGIDA yürüyüşü iptal edildi