Kafa kesme hazırlığındayken yakalandılar

Kafa kesme hazırlığındayken yakalandılar

101
0
PAYLAŞ

Avustralya‘nın Sydney kentinde rehin alacakları bir kişinin kafasını halkın önünde kesme planları yaptıkları öne sürülen iki kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Zanlıların bugün mahkemeye çıkarılacağı bildirildi. Terörle mücadele ekiplerinin bu kişilere ait bir avcı bıçağıyla bir bayrak ve diğer malzemelere el koyduğu belirtildi.

Australya geçen yıldan bu yana saldırı olasığına karşı üst düzeyde alarmda. Aralık’ta Sydney’deki bir kafede rehin alınan 18 kişiden 2’si ölmüştü. İran asıllı Man Harun Monis adlı saldırgan da operasyon sırasında öldürülmüştü.

BBC Sydney muhabiri Jon Donnison, polisin daha önce de kafa kesme eylemi planladıklarından şüphelenilen bazı kişileri gözaltına aldığını aktarıyor.

Eylül’de Sydney’nin merkezinde bir kişiyi rehin alıp üzerine Irak Şam İslam Devleti bayrağı geçirdikten sonra öldürmeyi planladığı öne sürülen bir kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltıların aynı ay içinde terörle mücadele ekiplerinin düzenlediği baskınlarla bağlantılı olduğu açıklanmıştı. Polis, Sydney ve Brisbane’deki baskınlarla Avustralya’da düzenlenecek saldırıları engellediğini söylüyor.

Aralık’ta Avustralya tarihinde alarm seviyesinin ilk kez “yüksek” seviyeye çıkarılmasından bu yana toplam 11 kişi hakkında saldırı planladıkları iddiasıyla dava açıldığı belirtiliyor.

Baskınlarda hedef alınan kişilerin Irak ve Suriye’nin önemli bir bölümünü ele geçiren IŞİD örgütüyle bağlantısı olduğı iddia ediliyor. Bu kişilerin IŞİD’in saflarında savaşacak kişilere yardım ettiği öne sürülüyor.