İspanya’dan skandal ‘Müslümanları fişleme’ kanun tasarısı

İspanya’dan skandal ‘Müslümanları fişleme’ kanun tasarısı

265
0
PAYLAŞ

‘Cihatçılara karşı şok plan’ başlığı altında hazırlanan tasarıda, komşu, öğretmen ve hatta doktorlar bile çevresinde gördüğü, eğitim verdiği veya muayene ettiği radikal dincileri en yakın yetkiliye ihbar edebilecek. Bu kişiler aynı zamanda dedektör görevi yapacak ve çevresindeki genç yaştaki Müslümanlar’ın radikal eğilime olup- olmadığına karar verebilecek.

İspanya’da yaşayan yaklaşık 1.5 milyon Müslüman’ı töhmet altında bırakacak bu tasarının amacının cihatçı gençlerin önüne geçmek olduğu iddia edildi. İspanya Devlet Güvenlik sekreteri Francisco Martínez tasarı hakkında bilgi vermekten kaçınarak önemli olanın eylemden sonra değil öncesinden bu saldırıları engellemek olduğunu söyledi. Planın kurumlar arası işbirliğini geliştirmek ve sivil halkın yardımı ile bir koordinasyon sağlamak olduğuna işaret eden Martinez, “Herhangi bir yerde veya zamanda bir gösteri veya radikal eylem eğilimi içinde olanlar tespit edilecek ve bunun önüne geçilecektir” dedi.

‘Cihatçılara karşı şok plan’ tasarısının ilk olarak İspanya’da nüfusu ağırlıklı Müslüman olan semtlerde başlatılacak. Buradaki mahallelere özel bir yetkili atanarak Müslüman gençler gözlem altında tutulacak, bölgenin öğretmenlerine ve doktorlarına özel yetkiler verilecek. Bu kişiler elini tokalaşmaya vermeyen, doktor muayanesinde soyunmak istemeyen Müslümanları fişleyebilecek. Planda ayrıca İspanya’da açık bulunan cami ve helal işletme yerleri denetlenecek yeni düzenlemeler getirilecek.

DHA

İlgili Haberler geri ileri

Fransa cumhurbaşkanından “sessizlik … Fransa Başbakanı Valls’tan saldırıya … Fransa polisi ‘suç ortaklarını’ arıyor Obama’dan korkutan Fransa açıklaması