IŞİD’e karşı televizyon propagandası

IŞİD’e karşı televizyon propagandası

114
0
PAYLAŞ

IŞİD’in geniş kapsamlı propagandasına karşılık vermek için Irak’ın devlet televizyonunda farklı görüntüler hazırlanıyor.

Örgütün eylemlerini hicveden görüntülerin öncelikli amacı Irak Şam İslam Devleti’nin eylemlerine karşı propaganda ile cevap vermek. Televizyon dizisi olarak yayınlanan programın adı ise “Hurafe Devleti”.

27 bölümlük dizinin her bölümünde IŞİD üyelerinin hayat şekli ele alınıyor. Örneğin kadın haber sunucusu, bir hastane yetkilisiyle röportaj yaparken yüzünü saklamaya çalışıyor.

Programın konuğu ise bin yıl önce hiçbir tıbbi malzemenin olmadığını, bu yüzden yalnızca bıçak ve dikiş iğnesi kullandıklarını söylüyor.

Iraklı yetkililere göre, programın amacı ‘gerçek İslam’ı muhafaza ettiklerini’ söyleyen IŞİD’in bu iddiasını çürütmek.

Irak Medya Ağı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şalah, “IŞİD’in farklı tabakalarını kazımaya çalışıyoruz. Parodinin amacı onların kutsalımızın sahipleri olmadığını göstermek. İnsanlara, IŞİD’in medeniyetleri yok etmeye çalışan bir ideolojiye ve komik bir İslam anlayışına sahip olduğunu anlatmaya çalışıyoruz” diyor.

Kürt tarafı da propagandaya hazırlanıyor

Irak televizyonunun gösterdiği çabanın bir benzeri de, Kürtlerden geldi. Kürt televizyonu KURD-SAT’ın hazırladığı yapımda IŞİD’e karşı korku yerine gülünç unsurların ön plana çıkarılması hedefleniyor.

Kürt sanatçı Akil Harif, yeni projesinde IŞİD üyelerini ayakkabı tabanlarıyla tasvir ediyor. Bu, Arap Dünyası’nda en aşağılayıcı tanımlamalardan biri.

Harif’in ayakkabı tabanıyla yaptığı eserin fikri, IŞİD’in sanat ve kültürüyle ünlü Musul şehrini ele geçirmesinden sonra ortaya çıkmış. Harif’e göre “Bu ayakkabılar IŞİD’in ideolojisi kadar hasarlı ve bozuk.”

Kaynak: Al Jazeera

Dershane ve MİT kararı yeni başkanda

Diyabete ‘akıllı insülin’

Rus ordusu eğitime başladı