IŞİD Obama’yı tehdit etti

IŞİD Obama’yı tehdit etti

111
0
PAYLAŞ

IŞİD yayınladığı son videoda bir Kürt askeri esir aldıkları görünüyor. Videoda konuşan yüzü maskeli adam “Obama, biz Amerika’ya da ulaşacağız. Senin kafanı da keseceğiz ve Amerika’yı Müslüman bir bölge haline getireceğiz” tehditler savuruyor.

Ayrıca “Fransa ve onun kızkardeşi Belçika size de bombalarla geleceğiz sizin de kafalarınızı keseceğiz” şeklinde tehditlere devam ediyor.

IŞİD Ürdün cezaevinde tutuklu bulunan Sajida al-Rishawi’nin serbest bırakılmasını talep ediyor. Rishawi 2005’te Ürdün’de bir intihar saldırısı yapmaya çalışmış ancak başaramamıştı.

JAPONYA TAKAS TEKLİFİNİ KABUL ETTİ’ İDDİASI

IŞİD’in rehin aldığı Japon vatandaşın serbest bırakılması için takas teklif ettiği isim olan Rishawi’nin serbest bırakılacağı iddia edildi.

Ürdün’ün başkenti Amman’daki Japonya Büyükelçisi yaptığı açıklamada, IŞİD’in Japon vatandaşın serbest bırakılması karşılığında istediği isim olan idam mahkumu Sacide Rishawi’nin serbest bırakılarak IŞİD’e teslim edileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta rehin aldığı iki Japon rehinenin serbest bırakılması için Japonya’dan 200 milyon dolar isteyen IŞİD, birkaç gün sonra anlaşmamanın sağlanamaması sonucu rehinelerden Yukawa’yı öldürmüş, diğer rehine Kenji Goto için ise dün 24 saat süre vermişti. IŞİD, Goto için Ürdün’de tutuklu bulunan idam mahkumu Sacide Rishawi’nin serbest bırakılmasını istemişti.

BOMBACI SACİDE RİSHAWİ

Aralık ayında IŞİD ’in rehin aldığı Ürdünlü pilot Muadh el-Kasasbeh de Sacide el-Rishawi ’nin serbest bırakılması için koz olarak kullanılmıştı. 2005 yılında Ürdün ’ün başkenti Amman ’da eşi ve 2 Irak komandosuyla katıldığı saldırıda üzerindeki bombalar patlamayınca sağ olarak yakalanan Sacide, kentin en büyük üç otelini patlatarak 60 kişinin ölümüne yol açan saldırıdan dolayı hapiste bulunuyor. O sırada 25 yaşında olan Sacide, El Kaide ’nin Irak kolunun üst yönetimden birisinin kız kardeşi olarak biliniyor.

İlgili Haberler geri ileri

IŞİD ’in elindeki Japon rehine: Son 24 … Türkiye’den 5 bin araç IŞİD’e kaçırıldı