IŞİD Kobani’de yenildiğini kabul etti

IŞİD Kobani’de yenildiğini kabul etti

99
0
PAYLAŞ

Yayınladıkları videoda koalisyon uçaklarının ağır bombardımanına atıf yapan bir militan, “Her şeyi yok ettiler. O yüzden geri çekilmek zorunda kaldık” dedi.

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) 16 Eylül ’den beri kuşatma altında tuttuğu Suriye ’nin kuzeyindeki Kobani kentinden geri çekildiğini kabul etti. Geçtiğimiz pazartesi günü Kobani ’deki Kürt güçleri, “kenti IŞİD militanlarından temizlediklerini” açıklamıştı. Önceki gün yayınlanan bir videoda ise IŞİD militanları,ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırıları nedeniyle kentten geri çekilmek zorunda kaldıklarını söyleyerek, “Savaş uçakları bizi gece-gündüz bombalıyorlardı. Her şeyi yok ettiler” dedi. Amerikan haber ajansı AP, Kobani ’yi ele geçirememenin IŞİD için ağır bir darbe olduğunu belirtti. Video kaydında kuzey Afrika aksanıyla Arapça konuşan bir militan Kobani yerine Ayn el İslam adını kullanarak, “Bir süre önce bombardıman ve bazı kardeşlerimizin ölümünden ötürü Ayn el İslam ’dan biraz çekildik. İslam Devleti (IŞİD) kalacak. Bunu Obama ’ya söyleyin” dedi. Bir başka IŞİD militanı ise, “Savaş uçakları bina bırakmadı. Her şeyi yok ettiler. O yüzden geri çekilmek zorunda kaldık. Savaş uçakları gece-gündüz bombalıyordu. Her şeyi bombaladılar. Motosikletleri bile” dedi.

KERRY: ÇOK ÖNEMLİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de önceki gün Boston ’da yaptığı açıklamada Kobani ’nin kurtarılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Kerry, IŞİD ’in yenilgisini kabul etmek zorunda bırakıldığını kaydetti. Kerry, “Genel olarak harekâtta kat edecek çok yolumuz var. Fakat IŞİD başından beri Kobani ’nin gerçek bir sembolik ve stratejik hedef olduğunu söylemişti. Bu yüzden onları oradan çıkarmak çok önemli” diye konuştu. (Hürriyet)