İran’dan Türkiye’ye çok ağır eleştiri

İran’dan Türkiye’ye çok ağır eleştiri

136
0
PAYLAŞ

Tahran’da faaliyet gösteren Uluslararası Barış Etüdleri Merkezi Direktörü Ayetullah Seyyed Safavi, İngiliz Financial Times Gazetesine gönderdiği mektupta ülkesinin IŞİD‘i durdurmaya yardımcı olmak için ellerinden gelen her şey yapacağını söylerken örgütün “destek” aldığını öne sürdüğü Türkiye‘den, İran‘ı örnek almasını istedi.

Ayetullah Safavi, tüm İranlıların ve İran’ın Batı’daki dostlarının çoğunun IŞID’in yükselişinden kaygı duyduklarını belirterek girdiği mektubunda “Taliban ve El Kaide gibi IŞİD, dış oyuncuların desteği ile kuruldu. Ancak IŞİD, karışıma yeni bir unsur ekliyor bu da Türkiye’nin desteğine sahip oluşudur” savını dile getiriyor.

Bunun ardından “Elbette ki Türkiye’nin Taliban’ın kuruluşunda herhangi bir rolü olmadı” diyen Safavi, IŞİD’in uluslararası bir oluşum niteliğinin onu Taliban ve El Kaide’den farklılaştırdığını belirtiyor. Safavi, IŞİD için savaşanların Müslüman olduklarını sandıklarını ama davranışlarının hiçbir İslami hukuk ve etik standartlarına uymadığını, temel insan haklarına aykırının olduğunu yazıyor.

Ayettullah Safavi, IŞİD’in bundan sonra hangi ülkeye saldıracağı sorusunu da dile getirdiği mektubunda bu ülkeleri Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Mısır olarak sıralıyor. Mektubunda Avrupa ve ABD’de IŞİD’e daha çok katılanIN olacağını savunan Safavi, Müslümanlarla ile Batı arasındaki çatışmaların da artacağını öngörüyor ve İran’ı en çok bunun kaygılandırdığını ifade ediyor.

“Son beş yılda İran, Batı ve Körfez’deki Arap ülkelerine bu aşırı gruplara destek verilmemesi yönünde tavsiyede bulundu” da diyen Safavi, mektubu “Şimdi neler olup bittiğini görüyorsunuz. Şimdi onlara karşı operasyon çağrısında bulunuyorsunuz. İran, bu aşırı grubu durdurmaya yardımcı olmak için ellerinden gelen her şey yapacak. Arap ülkeleri ve Türkiye de, ders alıp verdiğimiz örneği takip etmeli” sözleriyle noktalıyor. (ANKA)