İngiltere’de Suudi Kral’a yas tartışması

İngiltere’de Suudi Kral’a yas tartışması

83
0
PAYLAŞ

İngiltere Başbakanı David Cameron, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın ölümünün ardından İngiliz bayraklarının neden yarıya çekildiği sorusuna yanıt verdi. Cameron, Kral Abdullah’ın pek çok İngiliz vatandaşının hayatını kurtaran bir istihbarat verdiğini savundu.

Genç seçmenlerle bir araya geldiği görüşmede soruya önce “iki kraliyet ailesi arasındaki dostluk gereği” diyerek cevap veren Cameron, soruyu soran genç gazetecinin ısrarı üzerine 2010’da kralın bir bombalı saldırıyı engellediğini söyledi.

Yemen’in başkenti Sana’dan bir yazıcı kartuşuna konulan bombanın, Nottingham yakınlarındaki East Midlands Havalimanı’nda Kral’ın ihbarı sayesinde bulunduğunu anlatan Cameron, “Katılmadığınız yönetim biçimleriyle güçlü ilişkiler kurmak da bu işin bir parçası” dedi.

“Başbakan olarak her rejim hakkında ne düşündüğünüzü söyleyip, büyük laflar etmeniz mümkün” diyen Cameron, “Fakat bence benim ilk işim bu ülkeyi terörizmden korumaktır” diye konuştu.

Sorunun, “Bayrakların yarıya indirilmesi Suudi Kral’ın kırbaç cezasına çarptırdığı kişilere saygısızlık değil mi” kısmına ise Başbakan Cameron’dan yanıt gelmedi.

Kral Abdullah’ın ölümünün ardından İngiltere’de devlet binaları, yabancı bir hükümdarın ölümünde izlenen protokol gereği bayraklarını 12 saatliğine yarıya çekmişti.

Kaynak: Guardian

Bahçeli: Hangi Erdoğan’a inanalım?

HDP’den dindar kesimlere eşit temsil

Davutoğlu ‘başkanlığı’ savunacak mı?