IMF başkanı kadın pazarlamakla yargılanıyor

IMF başkanı kadın pazarlamakla yargılanıyor

112
0
PAYLAŞ

Eski Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominic Strauss-Kahn’ın bir oteldeki partilere seks işçisi sağladığı suçlamasıyla yargılanacağı dava Fransa’da başlıyor.

65 yaşındaki Kahn, iş ilişkilerini kullanarak Fransa’da Paris ve Lillie’de, ABD’de de Washington DC’de yapılan “seks partileri” için kadın pazarlamakla suçlanıyor.

Kahn daha önce Lillie’deki söz konusu otelde “seks partilerine” katıldığını itiraf etmiş, ancak oradaki bazı kadınların “seks işçisi” olduğunu bilmediğini söylemişti.

Davada Kahn’la birlikte 14 sanık bulunuyor.

Associated Press’in verdiği bilgiye göre duruşmanın üç hafta sürmesi ve Strauss-Kahn’e ifade verme sırasının en erken 10 Şubat’ta gelmesi bekleniyor.

Fransa’da seks işçileriyle birlikte olmak yasaya aykırı değil ancak bir başkasına fuhuş imkanı sağlamak ya da şirket fonlarından bu amaçla ödeme yapmak aykırı.

Eski IMF Başkanı suçlu bulunursa 10 yıla kadar hapis ve 1,5 milyon euroya kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Kahn 2011 yılında da ABD’de bir otel çalışanını taciz etmekle suçlanmış, bunun üzerine IMF’deki görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

Dört gün tutuklu kalan Kahn hakkındaki suçlama, daha sonra savcılar tarafından düşürülmüştü.

Gerekçe olarak otel çalışanı Nafissatou Diallo’nun ifadelerindeki tutarsızlık ve geçmişi hakkında yalan söylemesi gösterilmişti.

Diallo daha sonra Kahn ile anlaşmaya varmış ve adli süreç kapanmıştı.