‘Hırvatistan ve Sırbistan soykırım yapmadı’

‘Hırvatistan ve Sırbistan soykırım yapmadı’

123
0
PAYLAŞ

Birleşmiş Milletler’in (BM) savaş suçları mahkemesi, 1990’larda eski Yugoslavya topraklarında yaşanan savaşta Sırbistan ve Hırvatistan‘ın birbirlerine karşı soykırım suçu işlemediğine karar verdi.

Hollanda’nın başkenti Lahey’de toplanan Uluslararası Adalet Divanı’nda kararı açıklayan yargıç Peter Tomka her iki tarafın da birbirlerine yönelttikleri soykırım iddialarını kanıtlamakta başarısız olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti yargıçları her iki ülkenin bölgede barış ve istikrar için işbirliği yapmasını tavsiye etti.

Bu kararla mahkeme, Hırvatistan’ın 15 yıl önce başlattığı hukuki bir süreci noktalamış oldu. Sırbistan ise karşı suçlamalarını 2010 yılında dile getirerek başvuruda bulunmuştu.

Hırvatistan hükümeti, 1991’de Vukovar kasabasına saldıran Sırp birliklerinin doğrudan Hırvatları hedef aldığını savunuyor ve bir etnik temizlik girişimi olduğunu iddia ediyordu.

1999’da Lahey’deki mahkemeye başvuran Hırvat hükümeti, Sırbistan’ın mağdurların ailelerine tazminat ödemesini da talep ediyordu.

2010’da mahkemeye başvuran Sırbistan ise 1995’te Hırvat güçlerinin saldırısı sırasında 230 bin Sırbın evlerini terk edip kaçmak zorunda kaldığını savunuyordu.

Sırbistan o dönemde Hırvatların bilinçli biçimde Sırpları hedef aldığını da iddia ediyordu.

1991-1995 arasındaki savaşta 20 bin kişi hayatını kaybetmiş ve savaş Hırvatistan’ın Yugoslavya’dan ayrılmasıyla sonuçlanmıştı.