Germanwings uçağının düşme nedeni belli oldu

Germanwings uçağının düşme nedeni belli oldu

112
0
PAYLAŞ

Fransa’da 150 kişinin ölümüyle sonuçlanan Germanwings faciasına, uçağı kasten düşüren ikinci pilotun neden olduğu açıklandı. Airbus A320 tipi uçak düşerken, pilotlardan birinin kokpitte olmadığı ve kapı kilitli olduğu için de içeri giremediği öne sürülmüştü. İddiaya göre, dışarıdaki pilot kapıyı kırmayı dahi denedi ancak uçağın düşmesine engel olamadı. Soruşturmayla ilgili basın toplantısı düzenleyen Marsilya Savcısı ise iddiaları doğrular nitelikte konuştu. Savcı, Andreas Lubitz isimli ikinci pilotun, uçağı “kasten alçalttığını” söyledi.

NEW YORK TIMES’DAN ÇARPICI İDDİA

New York Times pilotlardan birinin kaza sırasında kokpitte olmadığını iddia etmişti. Gazeteye konuşan bir soruşturma müfettişi “Dışarı çıkan ve kokpite dönmek isteyen pilot kapıya vurdu cevap alamadı. Daha sert vurdu yine cevap alamadı. Kapıyı kırmaya çalıştı” dedi.

Üst düzey bir yetkiliye dayandırılan iddiaya göre; kokpitte yapılan konuşmaları kaydeden kara kutudaki ses kayıtlarında, uçağın pilotlarından biri uçak irtifa kaybetmeye başlamadan önce, yolcuların da bulunduğu kabin tarafına geçtiği anlaşılıyor. Bir süre sonra geri dönerek kokpit kapısını tıklayan pilot, içerideki pilottan yanıt alamadı. Kara kutu ses kayıtlarına göre, pilot daha sonra kapıyı yumruklamaya, tekmelemeye başladı, hatta kırmaya çalıştı ancak başarılı olamadı ve içerideki pilottan yine hiçbir tepki gelmedi. Olay anında kabindeki pilotun, kokpite geri dönme çabaları bir türlü sonuç vermedi. Fransa’nın güneyinde Alpes-de-Haute-Provence bölgesinde düşen uçak 150 kişiye mezar oldu.

PİLOT KOKPİTE GİREMEDİ

Amerikan New York Times Gazetesine konuşan yetkili “Adam kapıya hafifçe vurdu ve cevap alamadı. Sonra daha sert vurdu ve yine cevap alamadı. Hiç cevap olmadı” dedi. Müfettiş “kapıyı kırmaya çalıştığını duyabilirsiniz” diye konuştu. Adı gizli tutulan yetkili, pilotun neden dışarıda olduğunu bilmediklerini söyledi. Pilotun dışarı niye çıktığının anlaşılamadığını anlatan yetkili, “Kesin olan şu ki, çarpma sırasında kokpitteki pilot yalnız ve kapıyı açmıyor” ifadesini kullandı.

Haberde, uçağın 38 bin feet’ten alçalmaya başlamasından itibaren kokpitle kontrol kulesi arasında hiçbir diyaloğun geçmediği ve uçaktan acil durum ya da yardım çağrısı yapılmadığı da kaydedildi.

SAVCI’DAN AÇIKLAMA: ‘PİLOT KASTEN DÜŞÜRDÜ’

Bütün bu gelişmelerin ardından soruşturmayı yürüten Fransız savcıdan iddiaları doğrular nitelikte ilk açıklama geldi. Marsilya Savcısı, uçağın yardımcı pilotu Andreas Lubitz’in kazaya kasten sebep olmuş olabileceğini dile getirdi.

Kokpitteki ses kayıtlarından yola çıkılarak yapılan açıklamada, yardımcı pilotun uçağı kasten düşürmüş olabileceği belirtildi. Savcı, “Az bir ihtimal de olsa pilotun baygınlık geçirmiş olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurduklarını, ancak uçağın dağı hedef alarak sistematik biçimde irtifa kaybetmesinin yardımcı pilotun intihar etmiş olma ihtimalini kuvvetlendirdiğini” söyledi.

KARA KUTU BULUNDU ANCAK HASARLI

Alman havayolu devi Lufthansa ’ya bağlı Germanwings şirketinin 24 yaşındaki Airbus A320 tipi yolcu uçağının önceki gün neden düştüğüne dair sır perdesi henüz kalkmadı. Almanya ’nın Düsseldorf kentine gitmek üzere İspanya ’nın Barcelona kentinden önceki gün 10.01 ’de havalanan 144 yolcu, 6 mürettebat taşıyan uçak önceki gün Fransız Alpleri ’ne çakılmıştı.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, önceki gün bulunan karakutulardan birinin kokpit ses kayıt cihazı olduğunu, zarar görmekle birlikte verilerin elde edilebileceğini belirtti. Bulunan karakutu analiz için Paris ’e gönderildi. Uçuş verilerinin kayıtlı olduğu diğer karakutu da dün bulundu. Ancak bunun ciddi zarar gördüğü, hafıza çipinin yerinden çıktığı ve kayıp olduğu belirtildi.

DÖRT SENARYO

Alman N24 televizyon kanalının bilim uzmanı Mick Locher de, kaza öncesinde pilotların uçağı kontrol altına almayı denemiş olabileceğini söyledi. Buna göre uçağın çarpışma hızının saatte 740 km olabileceği belirtildi. Fransız Le Point dergisine göre uçağın enkazı iki km2 ’lik alana yayıldı. Şimdiye kadar tespit edilen en büyük insan bedeni parçası, bir evrak çantası büyüklüğünde. Havacılık uzmanları düşüşle ilgili dört senaryo üzerinde duruyor.

– Kabin basıncı düştü: Pilotlar, yangın veya kabin basıncının ani düşüşü nedeniyle görev yapamaz hale gelmiş olabilir. Bu durumda pilotlar ya da otomatik pilot kabin basıncını ayarlamak için alçalmayı seçmiş olabilir. Finlandiyalı Havacılık Ajansı Genel Müdür Henttu Trafi, havacılık çevrelerinden aldığı bilgiye göre kokpit seslerini kaydeden karakutudaki ilk bilgilere göre kokpit sessizdi, bu da pilotların baygın olabileceğine işaret ediyor olabilir. Fransa Sivil Havacılık Güvenliği İçin Tahkik ve Analiz Bürosu (BAE) Direktörü Remi Jouty, uçağın parçalarının çok küçük olması nedeniyle yapılan ‘havada infilak ’ yorumların mesafeli. Jouty ’e göre yüksek hızda sert bir zemine çarpan uçakların parçaları bu kadar küçük olabiliyor. Jouty ’e göre ‘iki motorun birden durup durmadığını ’ söylemek için de henüz erken. BAE ’ye göre uçak son ana kadar uçtu. Uçuşun herhangi bir aşamasında hava durumunun olumsuz olduğuna yönelik bir veri yok.

– Bilgisayar sistemi çöktü: Kokpit bilgisayar sisteminin çökmüş olabilir. Bunun pilotların uçağın kontrolünü yitirmesine yol açmış olabileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz 5 Kasım ’da İspanya ’nın Bilbao kentinden Almanya ’nın Münih kentine giden Lufthansa uçağı bilgisayar tarafından bin metre alçalmaya zorlanmış, ancak bu durumu pilotlar engellemişti

– Zehirli gaz ihtimali: Focusonline sitesinde yer alan senaryoya göre kokpite zehirli gaz sızması sonucunda pilotlar bilincini kaybetmiş olabilir.

– Sabotaj iddiası: Uçak bir terörist saldırı sonucu düşürülmüş olabilir. Ancak hem ABDhem de Fransa uçağın düşmesine terörist saldırının yol açtığı seçeneği ihtimalinin düşük olduğunu bildirmişti.

İlgili Haberler geri ileri

Fransa’da 150 kişiyi taşıyan yolcu … Düşen uçakta yürek yakan insan … Hollande, Merkel ve Rajoy kaza …